ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Ekologiczne ogrzewanie, czyli kotły na pellet 0

Ekologiczne formy ogrzewania budynków z powodzeniem wypierają z rynku tradycyjne paliwa. Dotacje, dyrektywy unijne oraz koszty ponoszone na produkcję ciepła mają w tym momencie niebagatelne znaczenie i coraz częściej w prywatnych domach pojawiają się piece opalane pelletem.

Czym jest pellet?

Pellet to rodzaj brykietu, który jest produkowany z prasowanych pod ogromnym ciśnieniem odpadów drzewnych (trocin, wiórów, kory, zrębków) oraz plonów upraw energetyczny (np.: słonecznika) i słomy. Ma on formę niewielkich kulek lub walców (średnica: 6 – 25 mm, długość: do kilku centymetrów). Posiada wartość opałową porównywalną do drewna oraz niską wilgotność (4,3 – 10%), a po jego spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu. Pellet jest paliwem ekologicznym, który cechuje się niską zawartością substancji szkodliwych dla środowiska oraz zerową emisją dwutlenku węgla.


Pellet można podzielić na przemysłowy (z drewna zanieczyszczonego lakierem lub pisakiem, ze słomy, słonecznika itp.), wykorzystywany przez elektrownie lub elektrociepłownie, oraz pellet wysokiej jakości, czyli paliwo z czystego drewna, które może być stosowane w kotłach instalowanych w domach jednorodzinnych.

Kotły na pellet

Pellet może być spalany w dwóch rodzajach kotłów. Jedne z nich to kotły uniwersalne, inaczej nazywane multikotłami, w których oprócz pelletu można spalać ekogroszek lub kawałki drewna. Jednak tego typu kotły wymuszają większe nakłady pracy podczas ich obsługi oraz są mniej efektywne niż kotły dedykowane do spalania pelletu. Mimo, że ich cena jest niższa to ilość paliwa, jaką później trzeba zużyć do ogrzania domu jest znacznie większa niż w piecach na pellet. W rezultacie zwiększa to wydatki na wyprodukowanie właściwej ilości ciepła.

Kocioł na pellet z podajnikiem

Kotły dedykowane do pelletu są to urządzenia w pełni zautomatyzowane, niemal bezobsługowe. Ich praca polega na tym, że zaprogramowany wcześniej system sterujący sprawdza parametry pogodowe i jeżeli temperatura jest zbyt niska, samoczynnie się rozpala. Następnie dostosowuje moc pracy palnika do wymaganych potrzeb. Po osiągnięciu ustawionej temperatury, kocioł przechodzi w tryb pracy energooszczędnej, aby bez potrzeby nie zużywać pelletu. Tego typu piece mogą funkcjonować bezobsługowo nawet do 40 godzin. Dodatkowo kotły do pelletu posiadają funkcję automatycznego czyszczenia wewnętrznej powierzchni pieca, czyli wymiennika, palnika oraz usuwania popiołu, dzięki czemu praca pieca jest dużo bardziej efektywna (czysty kocioł to wydajniejsze spalanie), a użytkownik zyskuje czas, bo sam nie musi go czyścić. Dla bardziej wymagających istnieją modele posiadającą sondę lambda, która reguluje proces spalania i zużycie pelletu.

Kolejną zaletą kotłów na pellet są pojemniki na paliwo. Mogą to być niewielkie zbiorniki wbudowane w kocioł, z których pellet jest pobierany automatycznie lub oddzielne zasobniki, dostępne na rynku w różnych kształtach i wielkości. Tego typu pojemniki można połączyć z piecem i, przy pomocy opcji pneumatycznego transportu, dozować paliwo.

Zalety korzystania z kotłów na pellet

Korzyści płynących z użytkowania kotłów dedykowanych do pelletu jest kilka. Po pierwsze są to względy ekonomiczne: niska cena paliwa i ekonomiczne spalanie powodują dużą oszczędność funduszy w sezonie grzewczym. Po drugie: pellety należą do odnawialnych źródeł energii, a ich spalanie w odpowiednich kotłach sprawia, że emisja spalin jest niewielka. Po trzecie: paliwo jest czyste, a piec nie wymaga czyszczenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium