ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Parametry wkładów kominkowych 0

Od lat popyt na kominki jest bardzo duży i stale rośnie. Dekoracyjne piece mogą stanowić punkt centralny domu oraz podnosić jego walory estetyczne. Jednak jeżeli chodzi o produkcję ciepła, to żaden kominek nie obejdzie się bez odpowiednio dobranego wkładu.

Wkład kominkowy

Rynek wkładów kominkowych jest bardzo szeroki i podczas ich wyboru można spotkać się z różnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, w jakim celu instalujemy kominek, gdyż od tego zależy, z jakiej kategorii będziemy wybierać wkład. Jeżeli chodzi nam jedynie o efekty dekoracyjne, a rezultaty grzewcze nie mają większego znaczenia, spokojnie możemy zaopatrzyć się we wkład, w którym okres palenia nie jest określony lub czas utrzymania żaru jest mniejszy niż 10 godzin. W kominkach, które mają służyć do ogrzewania całego domu, należy instalować wkłady utrzymujące żar co najmniej 10 godzin.

Kolejnym kryterium, na jakie powinno się zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy, jest jego sprawność. Jest to parametr zawsze określany procentowo i zależny między innymi od cyrkulacji powietrza wokół wkładu. Jeżeli chcemy osiągnąć optymalne efekty grzewcze, to sprawność wkładu kominkowego nie może być mniejsza niż 70%.

Bardzo ważnym parametrem określającym pracę wkładu kominkowego jest jego moc. Producenci podają ją zazwyczaj jako wartość mocy nominalnej, czyli średniej wartości mierzonej w czasie trzygodzinnego testu. Zdarza się jednak, że podana moc maksymalna może być dwa razy większa ze względu na to, że jest mierzona w czasie 15 wybranych minut. Moc wkładu musi być odpowiednio dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, naszych potrzeb grzewczych, rodzaju izolacji, liczby okien.

Średnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi 60 – 70 watów na metr kwadratowy, a jeżeli kominek stanowi główne źródło ogrzewania domu, wartość ta może wzrosnąć do 150 W/m2. Przy wyborze wkładu kominkowego powinniśmy również zwrócić uwagę na jego wielkość. Źle dobrany do rozmiaru pomieszczenia oraz naszych wymagań w kwestii ogrzewania, może spowodować więcej szkody niż pożytku: zbyt duży znacznie obniży efektywność jego pracy, a szybka i wnętrze pieca pokryją się sadzą, natomiast zbyt mały może ulec awarii ze względu na przeciążenie.

Żeliwny czy stalowy?

Wkłady kominkowe produkowane są głównie z żeliwa lub stali. Wkład żeliwny jest dużo cięższy niż stalowy, a znaczna jego część wystaje poza fasadę kominka. Dzięki dużej widocznej powierzchni wkłady żeliwne cechują się często ciekawymi zdobieniami (np.: herby, winorośle itp.), które są umieszczane na tylnej ścianie, froncie wkładu lub ograniczniku polan. Dobrane odpowiednio do rodzaju kominka, mogą tworzyć ciekawą kompozycję. Dodatkowo wkłady żeliwne posiadają niewysoką fasadę i nisko zainstalowany deflektor (urządzenie zwiększające ciąg komina), co może nieco utrudniać obsługę kominka. Wkłady stalowe są to urządzenia nowoczesne, z wysoko umieszczonym deflektorem, ledwo widoczne spoza fasady kominka. Są wykonane w ten sposób, aby ukazać jak najwięcej palącego się ognia.

Rodzaje wkładów kominkowych

Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów wkładów kominkowych. W zależności od potrzeb, rodzaju paliwa, wielkości kominka, itp. można spotkać wkłady:


Na życzenie klienta wykonywane są również modele nietypowe, które nie mieszczą się w żadnej z wymienionych kategorii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium