ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kotły zgazowujące drewno 0

Technologia patrząca w przyszłość

Drewno, ze względu na atrakcyjną cenę, to popularne, ale też wymagające paliwo. Spośród różnych kotłów umożliwiających spalanie tego surowca, wysoką sprawnością odznaczają się kotły zgazowujące. Dla jednych jest to rozwiązanie luksusowe, dla innych - inwestycja w przyszłość. Jak wiele nowoczesnych technologii, także te urządzenia wymagają na starcie większych nakładów finansowych. W tym przypadku cena wydaje się jednak obiecywać więcej niż tylko luksus posiadania.

Kocioł zgazowujący drewno ATMOS

Ciepło, coraz cieplej

Proces spalania w kotłach zgazowujących drewno przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie, przy niedoborze tlenu w komorze wsadowej, następuje częściowe spalenie węgla. Mówimy tutaj o zachodzących wewnątrz kotła zjawisku pirolizy. Rezultatem tego procesu jest wytworzenie gazów drzewnych. Gazy te mieszają się z podgrzanym powietrzem, a cała mieszanina ulega samozapłonowi i spala się w wysokiej temperaturze. Ten proces zachodzi w komorze wtórnej. W kolejnym etapie następuje dopalanie pozostałego po procesie zgazowania węgla drzewnego, oddanie ciepła elementom grzewczym kotła, a następnie podgrzanie wody.

Efektywna praca kotła wymaga inwestycji w dodatkowe elementy. Ważnym elementem układu grzewczego jest zbiornik buforujący, a najlepiej – zbiornik akumulujący ciepło. To z niego następuje m.in. zasilanie instalacji grzewczej po zaprzestaniu pracy kotła. Optymalna pojemność takiego zbiornika wynosi 10l na m2 powierzchni domu. Przy takich proporcjach wystarczy kilka godzin pracy kotła, by utrzymać pożądaną temperaturę na resztę dnia. Kolejnym ważnym elementem jest wentylator (nadmuchowy lub wyciągowy) – umożliwia on dostarczenie do poszczególnych stref kotła powietrza. Sterowanie przebiegiem pracy kotła odbywa się poprzez sterownik. Ponadto do sterowania można użyć zaworu trój lub czterodrogowego.

Przykazania spalacza

Po pierwsze, aby kocioł służył nam długo i wydajnie, liczą się umiejętności spalacza związane z prawidłową instalacją i eksploatacją urządzenia. Po drugie, ważne jest, aby dysponować odpowiednio wysuszonym drewnem. Idealnym surowcem jest drewno opałowe z drzew liściastych o wilgotności nie większej niż 20%. Stosowanie opału złej jakości może prowadzić do obniżenia sprawności kotła. Bardzo istotne jest też, że urządzenia te mogą pracować tylko w otwartych układach grzewczych.

Za i przeciw

Kotły zgazowujące używane w sposób kontrolowany, pozwalają na spalanie drewna w sposób ograniczający emisję szkodliwych do atmosfery substancji. Nowoczesne kotły są łatwe w czyszczeniu i mniej awaryjne. Większość kotłów jest przyjazna w obsłudze, umożliwia m.in. wygodne usuwanie popiołu. Ich największą zaletą jest jednak deklarowana przez producentów 90 proc. sprawność.

Dla osób obsługujących kocioł sporym utrudnieniem może być fakt, że trzeba co jakiś czas dokładać do niego drewno. I na to znalazła się jednak odpowiedź – automatyczny podajnik paliwa. Argumentem, z którym trudniej dyskutować, jest wysoka cena kotła. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że chociaż rozwiązanie jest drogie w zakupie, może być tanie w eksploatacji. Tym bardziej, że konkurencyjne kotły – spalania dolnego i górnego – charakteryzuje nawet dwukrotnie wyższe zużycie paliwa. A ponieważ koszty utrzymania domu w dużej mierze zależą od opłat za ogrzewanie, warto tę decyzję skalkulować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium