ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Kotły na ekogroszek 0

Czego warto się dowiedzieć przed zakupem kotła z podajnikiem na ekogroszek?

Piec centralnego ogrzewania to jedno z najważniejszych urządzeń montowanych w domach w naszym klimacie. Odpowiednio dobrany powinien zapewniać optymalną temperaturę w budynku, zabezpieczać przed chłodem i wilgocią. Ważne jest, aby był ekonomiczny oraz nie wymagał dużych nakładów pracy w sezonie grzewczym. Przykładem tego typu sprzętu są kotły z podajnikiem paliwa, np. ekogroszku.

Kocioł na ekogroszek

Kotły na ekogroszek z automatycznym podajnikiem paliwa to tak zwane kotły retortowe. Mechanizm ich działania polega na ciągłym spalaniu małych porcji ekogroszku, które są automatycznie podawane z zasobnika. Proces ten odbywa się z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund, a jego pracę reguluje mikroprocesor. W kotłach tego typu musi być używane paliwo o uziarnienu 5 – 25 mm oraz niskiej spiekalności Ri<20 (np.: ekogroszek), czyli o niewielkich rozmiarach. W przypadku paliwa o większych gabarytach (np.: duże kawałki węgla) oraz spiekalności może ono zablokować lub uszkodzić podajnik.

 

Budowa i działanie kotła z podajnikiem na ekogroszek

 

Kocioł retortowy składa się z automatycznego podajnika paliwa, palnika retortowego oraz wentylatora. Podajnik jest napędzany silnikiem elektrycznym, który potrzebuje zasilania o napięciu 230 V. Po umieszczeniu ekogroszku w palenisku, paliwo jest zsypywane na ślimak podajnika i transportowane do palnika retortowego, a następnie spalane w jego górnej części. Oczywiście do procesu spalania niezbędne jest powietrze. W kotłach retortowych jest ono tłoczone przez system kanałów, przy pomocy zasilanego elektrycznie wentylatora.

Całość pracy kotła z podajnikiem na ekogroszek jest sterowana przy pomocy mikroprocesora. Dzięki niemu można ustawić prędkość podawania paliwa oraz siłę nadmuchu. Na rynku znajdują się kotły z układem sterującym, w których istnieje możliwość współpracy z czujnikami temperatury umieszczonymi w pomieszczeniu, jak też na zewnątrz budynku.

Jak w każdym piecu, również w kotłach retortowych pozostają resztki po spalaniu, popiół i spieki. W standardowych modelach należy oczyszczać zasobnik co kilka dni, jednak obecnie można też kupić kotły wyposażone w obrotowy talerz retorty i zgarniacz spieków, dzięki czemu palenisko czyści się poniekąd samoczynnie.

 

Dlaczego ekogroszek?

 

Ekogroszek jest to wysokiej jakości paliwo, przeznaczone do wytwarzania energii cieplnej. Produkuje się je z węgla kamiennego lub brunatnego. Ziarna ekogroszku mają rozmiary od 5 do 25 mm, dzięki czemu z powodzeniem można je stosować w kotłach  z automatycznymi podajnikami. Stosowanie tego paliwa w kotłach retortowych sprawia, że w spalinach znajduje się znacznie mniej tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksan, furanów i pyłów, a po jego spaleniu zostaje niewiele popiołu.

Na rynku można obecnie spotkać wyroby podobne do ekogroszku, które składają się 
z niskiej jakości miału węglowego i lepiszcza, posiadające dużo gorsze parametry grzewcze.

 

Zalety stosowania kotła z podajnikiem na ekogroszek

 

  1. Komfort obsługi – kocioł z podajnikiem na ekogroszek uzupełnia się raz na kilka dni w okresie przejściowym oraz co kilkanaście godzin w czasie silnych mrozów, a popiół należy usuwać raz na 3 – 5 dni.

  2. Znacznie niższe koszty ogrzewania domu – kotły retortowe są o 40 % tańsze 
    w eksploatacji od kotłów rusztowych, natomiast stosowanie ekogroszku jest dwukrotnie tańsze niż stosowanie gazu i czterokrotnie tańsze od oleju opałowego.

  3. Użytkowanie kotłów z podajnikiem na ekogroszek znacznie obniża emisję gazów cieplarnianych.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium