ARTBUD Materiały budowlane
Kraty stalowe pod drzewa  na schody  pomosty Kraty stalowe pod drzewa na schody pomosty

kraty stalowe pod drzewa, wkomponowane w utwardzowe ciągi piesze
stopnie schodów i schody metalowe
oraz inne wyroby z krat

Producent: PROMET
Cena: Na zapytanie (netto: 0,01 zł )

Elementy małej architektury na osiedlach mieszkalnych

Architektura ogrodowa w przestrzeni miejskiej i wyposażenie parków miejskich , nie tylko zwiększa ich atrakcyjność, ale również wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. W sposób szczególny jest to dostrzegalne na osiedlach mieszkaniowych, gdzie na zagospodarowanie przestrzeni zwraca się szczególną uwagę. Jest to jednocześnie duże wyzwanie dla projektantów i inwestorów, którzy muszą zadbać o harmonijną całość, jaką tworzyć będzie zabudowa, jak również mała architektura ogrodowa, jako wyposażenie parków miejskich .

Elementy małej architektury ogrodowej miejskiej to niewielkie obiekty budowlane, które wykorzystywane są przy zagospodarowaniu terenu. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak również osiedli, parków i miejsc publicznych. Zaliczamy do nich takie elementy jak: obiekty kultu religijnego i mała architektura ogrodowa, również wszelkiego rodzaju obiekty użytkowe, jak kosze na śmieci, huśtawki dla dzieci, ławki donice miejskie ,tablice ogłoszeń itp.

Najczęściej spotykane elementy architektury ogrodowej miejskiej na osiedlach i pozostałej przestrzeni miejskiej to: kosze na śmieci, ławki, parkingi dla rowerów, tablice ogłoszeń, donice z kwiatami i rzeźby pełniące funkcje ozdobną. Wyposażenie placów miejskich przekłada się na naszą wygodę i komfort, którego możemy doświadczyć, mieszkając na osiedlu, na którym zadbano o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki koszom na śmieci panuje czystość, co przekłada się na efekt wizualny. Powinny one znajdować się na całym osiedlu, w miejscach widocznych i łatwo dostępnych. Jeżeli chodzi o ławki, to są one niezbędnym elementem na nowoczesnych osiedlach. Stanowią również wyposażenie placów miejskich. Powinny znaleźć się w miejscu, które przeznaczone jest do odpoczynku i relaksu. Unikamy ich położenia tam, gdzie nasilenie ruchu jest największe. Staramy się w ich okolicy zadbać o obecność krzewów i drzew. Dobrze jest, kiedy ławki donice miejskie, znajdą się również przy placach zabaw dla dzieci.

Na osiedlach powinny się znaleźć również parkingi dla rowerów, stanowiące elementy małej architektury ogrodowej . Coraz więcej osób praktykuje aktywny styl życia, a ich obecność pozwoliłaby na bezpieczne zaparkowanie pojazdu bez konieczności przypinania go w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Mała architektura ogrodowa to też ławki donice miejskie i rzeźby. One w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych mają przede wszystkim upiększyć przestrzeń. Dzięki nim osiedle zyskuje na atrakcyjności, jest bardziej nowoczesne, a co za tym idzie, lepiej się tutaj żyje mieszkańcom.

Znaczenie małej architektury miejskiej
Na co dzień, idąc ulicami miast, zapewne nie zwracamy większej uwagi na elementy tak zwanej małej architektury miejskiej. A jednak jej brak z pewnością rzuciłby nam się w oczy. To ona bowiem kształtuje z jednej strony wizerunek otaczającej nas przestrzeni, a drugiej ma za zadanie dbać o wygodę mieszkańców.

Czym jest mała architektura miejska
Mówiąc ogólnie, mała architektura miejska to jest wszystko to, co tworzy dopełnienie dużej, standardowej architektury budynków, dróg, mostów, parków itp. Są to elementy niewielkie, ale mające wpływ na stronę estetyczną otaczających nas ulic. W skład małej architektury miejskiej wchodzą przede wszystkim takie elementy jak kosze na śmieci, kontenery, ławki, słupy informacyjne, przystanki autobusowe, latarnie, lampy, fontanny, rzeźby, donice miejskie, ale również i słupy, ogrodzenia czy urządzenia zabawowe. Jak widać więc, większość wymienionych tu przedmiotów pełni nie tylko funkcję estetyczną. Trudno przecież wyobrazić sobie, by, idąc ulicą nie minąć żadnego kosza na śmieci, park z kolei byłby niezbyt funkcjonalny bez ławek, nie mówiąc już o niezadowoleniu dzieci pozbawionych miejskich placów zabaw.

Jaka powinna być mała architektura miejska
Każdy element małej architektury miejskiej powinien spełniać dwie funkcje – z jednej strony powinien być estetyczny i współgrający z ogólnie przyjętą w danym miejscu aranżacją, z drugiej strony natomiast powinien być praktyczny i funkcjonalny. Dlatego też nie stawia się dużych kontenerów na śmieci w parku czy też stylizowanych na dawne lata latarni w przestrzeni o minimalistycznym i nowoczesnym designie. Wybierając elementy małej architektury, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy faktycznie są one potrzebne w danym miejscu, jaką rolę dokładnie mają one pełnić, a także z jakich materiałów mają być one wykonane, bo pamiętajmy o tym, że funkcjonalne to nie tylko użyteczne, ale i trwałe. Wszystkie te przedmioty powinny doskonale spełniać każdą ze swoich funkcji przez jak najdłuższe lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium