ARTBUD Materiały budowlane

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Ozdobne wykończenie powierzchni koszy betonowych na śmieci

Kosze betonowe to częsty element przestrzeni miejskiej. Spotkać można je na ulicach, chodnikach, przy szkołach, urzędach, galeriach handlowych, na skwerach zielonych i w parkach, a także na różnego rodzaju deptakach i molach. To dlatego producenci koszy prześcigają się w coraz ciekawszym ich wykończeniu – tak, aby idealnie prezentowały się na każdym tle.

Wybierane ze względu na wytrzymałość

Kiedy w grę wchodzi przestrzeń publiczna, największą wagę przywiązuje się do wytrzymałości funkcjonujących w niej elementów. Z jednej strony są bowiem narażone na szkodliwe działalnie czynników atmosferycznych, z drugiej – na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei zastosowanie w procesie produkcji odpowiednich surowców oraz sprawdzonych receptur pozwala na uzyskanie betonu najwyższej klasy, niezwykle solidnego i wytrzymałego.

Odpowiednie wykończenie przełamie nudę

Kosze betonowe, ze względu na swoją masywność, często odbierane są jako ociężałe i mało atrakcyjne w wyglądzie. Tymczasem wystarczy odpowiednie wykończenie, aby nadać im zupełnie innego, o wiele bardziej atrakcyjnego charakteru. Przede wszystkim, możliwa jest tutaj cała paleta rozmiarów i kształtów, od koszy okrągłych i kwadratowych, aż po czworokątne, sześciokątne i ośmiokątne. Wyposażane są zwykle we wkłady z blachy ocynkowanej albo metalowe pierścienie, pozwalające na montaż foliowego worka.

Jeżeli chodzi o techniki ozdobne, beton doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi materiałami. Wystarczy wykończenie przy użyciu kamienia płukanego, grysu czy stali, aby przełamać oczywistość projektu i zupełnie odmienić jego wygląd. Ciekawy efekt daje także połączenie betonu z drewnem. Listwy w naturalnych barwach sprawią, że kosz idealnie wkomponuje się w każdą przestrzeń. Z kolei bogata kolorystyka elementów betonowych powoduje, że możliwości są tutaj właściwie nieograniczone.

Z podwodów czysto użytkowych warto decydować się na modele z wbudowaną popielniczką oraz zadaszeniem, które skutecznie chroni zawartość śmietnika przed opadami deszczu i śniegu, a także przed działaniem promieni słonecznych, mogących intensyfikować nieprzyjemne zapachy.

Materiały i wzornictwo w produkcji parkowych koszy na śmieci

Kształtowanie przestrzeni miejskiej to jedno z najbardziej angażujących wyzwań. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie jej elementy umiejętnie ze sobą współgrały, a całość sprawiała wrażenie przemyślanego, spójnego i konsekwentnie zrealizowanego przedsięwzięcia.

Kosze na śmieci – istotny element małej architektury

Istotnym elementem małej architektury są kosze na śmieci. Przez długi czas pokutował pogląd, jakoby istotna była wyłącznie ich funkcja użytkowa. I faktycznie, brak rozlokowanych w odpowiednich odległościach koszy na śmieci może być dla przechodniów wyjątkowo uciążliwy. Od kiedy jednak na rynku dostępny jest tak bogaty wybór koszy, w grę zaczęła wchodzić także ich funkcja estetyczna.

Podstawa to wytrzymałość

Ponieważ parkowe kosze na śmieci funkcjonują w warunkach zewnętrznych, stale narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, Zagrożeniem dla nich są również wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, wynikające czy to z naturalnej eksploatacji, czy też z aktów wandalizmu. Dlatego podstawową ich cechą musi być wytrzymałość. Tylko solidnie wykonane kosze na śmieci mają prawo zdać egzamin w tak wymagającej przestrzeni, jak przestrzeń parkowa.

Bogactwo materiałów

Ze względu na materiał, z jakiego dany kosz na śmieci został wykonany, możemy wyróżnić kosze stalowe, betonowe, drewniane i żeliwne. Dodatkowo na terenie parków spotkać można jeszcze specjalistyczne kosze na psie odchody, umożliwiające bieżące sprzątanie po pupilach, jak i stojaki na worki, wykonane zwykle z rury stalowej i wyposażone w pokrywy z blachy cynkowanej.

Wygląd ma znaczenie

Decydując się na zakup koszy parkowych, warto mieć zatem na względzie ich parametry jakościowe i wytrzymałościowe. Popularnym rozwiązaniem są tutaj kosze wykonane z blachy, cynkowane i malowane specjalnymi farbami proszkowymi, zwiększającymi ich odporność na wspomniane wcześniej czynniki atmosferyczne i pozwalające na dowolne wykończenie kolorystyczne. Równie dobrze sprawdzą się kosze żeliwne, gwarantujące bardzo estetyczny wygląd, nieco w stylu retro. Dużą popularnością cieszą się tutaj kosze na słupkach, łatwe w montażu oraz wygodne w eksploatacji.

Mocniejsze konstrukcyjnie są z kolei kosze betonowe, które dzięki swojemu ciężarowi nie wymagają dodatkowego przytwierdzania, są stabilne, wytrzymałe na przesuwania i poruszenia, a ponadto bardzo trwałe. Produkowane z betonu najwyższej klasy, służą zwykle przez długie lata. Także i one zachwycać mogą bogatym wzornictwem – wystarczy wykończenie przy użyciu odpowiednich kruszców, aby dodać koszowi lekkości i polotu. Ciekawą alternatywą są także kosze drewniane, które – choć mniej trwałe – idealnie nadają się do przestrzeni parkowej, świetnie współgrając z krajobrazem oraz dając gwarancję w pełni naturalnego efektu.

Bogactwo kształtów i rozmiarów sprawia, że każdy park może prezentować się ciekawie i wyjątkowo. Poza materiałem i wyglądem koszy warto jednak zwracać uwagę na ich funkcjonalność. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydają się być kosze wyposażone w popielnice oraz zadaszenie, chroniące ich zawartość przed opadami deszczu i śniegu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium