ARTBUD Materiały budowlane
Opcje przeglądania
Producent
Geowłóknina igłowana poliestrowa Guttatex PS szerokość 1m x 50mb gramatura 150g/m2  rolka Geowłóknina igłowana poliestrowa Guttatex PS szerokość 1m x 50mb gramatura 150g/m2 rolka

Geowłóknina igłowana poliestrowa Guttatex PS szerokość 1m x 50mb gramatura 150g/m2

Producent: GUTTA
Cena: 169,00 zł (netto: 137,40 zł )
rolka
zobacz więcej
Geowłóknina igłowana poliestrowa Guttatex PS szerokość 1m x 50mb gramatura 200g/m2 rolka Geowłóknina igłowana poliestrowa Guttatex PS szerokość 1m x 50mb gramatura 200g/m2 rolka

geowłóknina 1 szt rolka o wymiarach 1 m x 50 mb (100 m2), gramatura 200g.

Producent: GUTTA
Cena: 249,00 zł (netto: 202,44 zł )
rolka
zobacz więcej

Geowłókniny i geotekstylia w robotach ziemnych
Decydując się na roboty ziemne, zależy nam na tym, by maksymalnie obniżyć ich koszty i czas wykonania, najlepiej oczywiście bez wpływu na jakość działań. I choć teoretycznie takie połączenie może wydawać się niemożliwe, w praktyce mogą w tym pomóc geotekstylia, a tym geowłókniny.

Czym są geotekstylia i geowłókniny

Zarówno geotekstylia, jak i geowłókniny są rodzajem płaskich geosyntetyków – mówiąc dokładniej, geowłóknina jest jednym z rodzajów geotekstyliów. Materiały te cieszą się coraz większym zainteresowaniem zwłaszcza podczas prac związanych z budownictwem drogowym – są one sposobem na cięcie kosztów przy zachowaniu najwyższej jakości usług. Wykonane są one z łączonych termicznie lub mechanicznie włókien polipropylenowych. Stosuje się je przede wszystkich podczas budowy autostrad, dróg szybkiego ruchu, dróg miejskich, a także położonych na wsiach, a nawet tymczasowych. Co więcej, geotkaniny są wykorzystywane również w przypadku budowy podjazdów, parkingów oraz nasypów.

Właściwości geotekstyliów i geowłóknin

Mówiąc o właściwościach geotekstyliów i geowłóknin, trudno podać jakąś cechę ujemną. Mimo że są to tworzywa sztuczne, to wyróżniają się bezpieczeństwem dla środowiska. Są także nietoksyczne i nie mają negatywnego wpływu na wodę pitną. Jednocześnie geotkaniny praktycznie nie rozkładają się, dzięki czemu doskonale spełniają swoją funkcję nawet wiele lat po budowie dróg z jej zastosowaniem. Warto również zaznaczyć, że są to materiały odporne na takie czynniki jak mróz, promienie słoneczne, woda, wilgoć oraz inne warunki atmosferyczne.

Korzyści płynące z zastosowania geotekstyliów

Oczywiście, mówiąc o pozytywnych efektach stosowania geowłóknin i innych geotekstyliów, można mówić ogólnie o niższych kosztach czy o bezpieczeństwie w stosunku do środowiska naturalnego. Spróbujmy jednak podać wymierne korzyści ze stosowania tego rozwiązania. W tym wypadku warto wymienić przede wszystkim cięcie kosztów związanych z zakupem kruszywa, którego dzięki zastosowaniu geotekstyliów zużywa się znacznie mniej. Ponadto, wyraźnie skraca się czas inwestycji. Dzięki geowłóknienie można wykonywać roboty ziemne nawet na wyjątkowo słabych gruntach, które w przeciwnym wypadku wymagałyby szczególnych zabiegów, długiego czasu realizacji zlecenia oraz drogich materiałów. Warto wspomnieć także – w kontekście zalet geotkanin - o uproszczonym i tańszym usunięciu dróg tymczasowych oraz o możliwości użycia podczas prac ziemnych materiałów występujących lokalnie. A to wszystko przekłada się na krótszy czas i mniejsze pieniądze.

Zastosowanie geotekstyliów i geowłóknin

Jak zaznaczyliśmy wstępnie, geowłókniny to materiał, który stosuje się podczas budowy różnego rodzaju dróg, ale też parkingów, lotnisk czy placów. Warto jednak zaznaczyć, że geotkaniny mają nieco szersze zastosowanie. Doskonale sprawdzają się one także podczas prac hydrotechnicznych. Można dzięki nim umacniać skarpy, brzegi rzek oraz różnego rodzaju zbiorników wodnych (i tych naturalnych, i tych sztucznie usypanych), nasypy, a nawet strome, a tym samym grożące osunięciem, ściany ziemne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium