Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Producent
Cena
-
od
do
Mury oporowe
Funkcjonalność ścianek oporowych jest nieporównywalna z odlewaniem litego muru.
Element oporowy "L" wysokość 100 cm Element oporowy "L" znajduje zastosowanie jako ścianka do zagospodarowania wszelkich różnic terenu (także sztucznych), do budowy parkingów. Poprzez swoje walory praktyczne i estetyczne dają się wkomponować w każde ...
Element oporowy "L" wysokość 60 cm Element oporowy "L" znajduje zastosowanie jako ścianka do zagospodarowania wszelkich różnic terenu (także sztucznych), do budowy parkingów. Poprzez swoje walory praktyczne i estetyczne dają się wkomponować w każde o...
Murki oporowe i ogrodzenia z prefabrykatów
To, czy ogród jest zadbany i stylowy zależy w dużej mierze nie tylko od kwiatów, krzewów i innych roślin, ale także od tak zwanej małej architektury, czyli pozostałych elementów tworzących aranżację – takich jak ścieżki, schody, murki oporowe, ogrodzenia, mostki, oczka wodne, ławki, skalniaki itp. Takie elementy można spróbować wykonać samodzielnie od podstaw. Jest to jednak czasochłonna i trudna praca, która wymaga nie tylko dużych nakładów energii, ale i odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Rozwiązaniem tego problemu są prefabrykaty, z których szybko, wygodnie i łatwo można stworzyć imponującą małą architekturę ogrodową.
Elementy gotowe
Gotowe prefabrykaty to większe elementy, z których można łatwo stworzyć pewną całość. Ich wykorzystanie skraca pracę tworzenia o kilka pierwszych etapów. W przypadku małej architektury ogrodowej z prefabrykatów wykonuje się przede wszystkim ogrodzenia oraz mury oporowe. Takie półprodukty są zwykle wykonane z betonu – tworzywa praktycznego i bardzo wytrzymałego na różnego rodzaju uszkodzenia.
Jeśli, na przykład, szukamy prefabrykatów, z których chcielibyśmy stworzyć stylowe ogrodzenie betonowe, możemy wybrać płyty betonowe (cegiełki), które utworzą główną część muru ogrodzeniowego, a także betonowe słupki ogrodzeniowe i z tego samego materiału wykonane zadaszenia murków.
Zalety prefabrykatów
Do zalet prefabrykatów należy nie tylko to, że są to produkty od razu gotowe do użycia. Są one również estetyczne, trwałe, solidne oraz dostępne w różnych kształtach i wariantach kolorystycznych. Można też zdecydować się na elementy, które posiadają stylizowaną, niejednolitą strukturę – lub też przeciwnie, całe gładkie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że utworzony mur oporowy lub ogrodzenie będzie dokładnie takie, jakie chcemy. Atutem prefabrykatów jest również to, że można wykorzystać je także do innych celów. Przykładem mogą być betonowe bloczki ogrodowe, z których utworzyć można nie tylko murek oporowy, ale i schody, progi na ścieżce czy nietypową ławkę. Możliwości jest naprawdę wiele – zalezą one od pomysłowości i koncepcji przyjętej aranżacji ogrodowej.
Mała architektura ogrodowa z betonu
Czy beton musi kojarzyć się tylko z wielkomiejskim krajobrazem i pełną pośpiechu cywilizacją? Otóż nie. Okazuje się bowiem, że ten materiał może być doskonałym rozwiązaniem w ogrodzie. To właśnie z niego można stworzyć elementy tak zwanej małej architektury, które sprawią, że ogród będzie estetyczny, stylowy i interesujący.
Elementy betonowe w ogrodzie
Beton doskonale sprawdza się przy tworzeniu wielu obiektów – schody, drogi, progi, ławki, ogrodzenia i mury oporowe, to jest właśnie to, co w wersji betonowej prezentuje się naprawdę doskonale. Owszem, w wielu przypadkach można użyć kamienia naturalnego, jednak takie rozwiązania mogą okazać się nie tylko trudniejsze w realizacji, ale i znacznie droższe.
Mury oporowe
Mury oporowe to zdecydowanie najczęściej stosowane betonowe elementy w ogrodzie. A to dlatego, że mają one szerokie przeznaczenie. Mówiąc ogólnie, jest to przegroda, którą stawia się tam, gdzie następuje zmiana poziomu podłoża (również usypana sztucznie). Skarpy wykonane z muru oporowego czy betonowe wnętrza wgłębień wyglądają naprawdę efektownie.
Betonowe ogrodzenie (mur) to kolejny obiekt, który doskonale prezentuje się w ogrodzie. Jest ono nie tylko ciekawe wizualnie, ale też bardzo trwałe i o właściwościach izolujących hałasy. A najlepsze jest to, że można je wykonać za pomocą prefabrykatów, czyli półproduktów, które szybko i łatwo łączy się ze sobą. Wystarczy tylko zakupić odpowiednie elementy, w tym słupki betonowe i betonowe daszki do murków, by móc stworzyć funkcjonalne ogrodzenie do ogrodu.
Dlaczego warto tworzyć betonową małą architekturę ogrodu?
Dużą zaletą betonu w ogrodzie jest nie tylko efektywny i stylowy wygląd – tu trzeba koniecznie zaznaczyć, że materiał ten jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego też mury oporowe i inne elementy małej architektury wcale nie muszą być szare i ponure. Wymieniając atuty betonu, nie można pominąć aspektu jego trwałości. Jest to materiał twardy, odporny praktycznie na wszelkie próby uszkodzenia mechanicznego. Podobnie jest w przypadku zmiennych czynników atmosferycznych. Deszcz, mróz, gorące słońce – to wszystko pozostaje bez wpływu na betonową aranżację ogrodu. A jeśli chcemy, by beton trochę mniej rzucał się w oczy – wystarczy posadzić w danym miejscu pnące rośliny – efekt będzie niesamowity. Możemy też próbować łączyć beton z innymi materiałami – na przykład, tworząc ogrodzenie, możemy zastosować betonowe słupki z daszkami, ale już całą resztę wykonać z drewna lub ze stali.
Możliwości wyboru
Beton do użytku ogrodowego dostępny jest w trzech wariantach – jako beton płukany, łamany oraz barwiony. Dzięki temu można uzyskać różne efekty wizualne betonowych prefabrykatów. Co więcej, można postawić w swoim ogrodzie takie betonowe mury oporowe bądź inne elementy małej architektury, które swoim wyglądem imitują inne materiały, na przykład kamień naturalny.
Do jakich miejsc?
Betonowa mała architektura polecana jest przede wszystkim do ogrodów o charakterze nowoczesnym i o geometrycznej aranżacji. Ale odpowiednio dopasowane elementy mogą doskonale współgrać także z ogrodem utrzymanym w naturalistycznym stylu.
Mury oporowe są pionowymi elementami konstrukcyjnymi, zabezpieczającymi i wzmacniającymi ściany budynku czy osuwającej się skarpy. Ich zadaniem jest przenoszenie naporu zabezpieczonej budowli lub konstrukcji na podłoże. Takie mury stosowane są najczęściej w budownictwie drogowym i kolejowym. Wykorzystuje się je do budowy ramp i przejść, kanałów technicznych czy stabilizacji skarp. Jednak stosowane są coraz częściej przez osoby prywatne, jako elementy małej architektury, na przykład w ogrodach. W takim miejscu idealny wydaje się murek z kamieni który, zbudowany w odpowiedni sposób, może być obsadzony kwiatami i tworzyć swego rodzaju roślinną ścianę.
Mury oporowe można wykonywać z cegieł, betonu, pustaków, kamieni lub gabionów. Spotyka się także prefabrykowane mury oporowe, które cechuje prosty i szybki montaż, estetyka oraz gładka powierzchnia zewnętrzna. Gotowe elementy mogą mieć różne kształty czy fakturę wykończenia. Odpowiednio wykonane mury oporowe powinny być wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Nośność muru oporowego może dodatkowo być zwiększona, poprzez zbrojenie prętami, siatkami, elementami żelbetowymi lub stalowymi.