ARTBUD Materiały budowlane
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Kocioł  zgazowujący 5 klasa Sigma moc 23,7 lub 30 kW Kocioł zgazowujący 5 klasa Sigma moc 23,7 lub 30 kW

Posiadają certyfikat europejskiej normy emisji spalin EURO 2022 EcoDesign, oraz certyfikat 5 Klasy europejskiej normy PN-EN 303-5:2012. Oferta jest efektem rosnącego zapotrzebowania rynku, na kotły centralnego ogrzewania zgodnych z najnowszymi normami sprawności cieplnej, emisji gazów i pyłów oraz kryteriów przyznawania dotacji i dofinansowań dla inwestycji proekologicznych.

Producent: CICHEWICZ
Cena: Na zapytanie (netto: 0,01 zł )
Kocioł zgazowujący drewno 5 klasa DC18S ATMOS Kocioł zgazowujący drewno 5 klasa DC18S ATMOS

S- palenisko z ceramiczną dyszą Kotły zgazowujące na drewno i węgiel kamienny Atmos Kombi Atmos kombi wnosi nowe spojrzenie na proces spalania węgla kamiennego w kombinacji z drewnem. Kombinowany kocioł czyni z węgla paliwo, które ma przyszłość. Jeże...

Cena: 12 270,00 zł (netto: 9 975,61 zł )
zobacz więcej
Kocioł kombinowany na drewno i pelety DC30SPX Atmos 5 klasa emisji spalin Eco Design Kocioł kombinowany na drewno i pelety DC30SPX Atmos 5 klasa emisji spalin Eco Design

Moc kotła 30 kW
Wydajność kotła 89,9 - 91,2 %
Klasa emisji 5 (Ecodesign)
Długość polan 530 mm
Waga 537 kg

Cena: 20 520,00 zł (netto: 16 682,93 zł )
szt.
zobacz więcej
Kocioł na pelet i drewno, piec  zagazowujacy  ATMOS D.P bez palnika moc od15 do 80 kW Kocioł na pelet i drewno, piec zagazowujacy ATMOS D.P bez palnika moc od15 do 80 kW

RS - na brykiety drzewne i drewno w kawałkach Wyposażenie standardowe: wentylator, regulator dopływu powietrza Honeywell typ FR124, szczotka stalowa z dodatkowymi elementami, pogrzebacz . Zgazowujące kotły na drewno przeznaczone są do oszczędnego i e...

Cena: 9 555,00 zł (netto: 7 768,29 zł )
zobacz więcej
Kocioł zgazowujący na drewno DC30SX Atmos 5 klasa emisji spalin Kocioł zgazowujący na drewno DC30SX Atmos 5 klasa emisji spalin

Moc kotła 30 kW
Wydajność kotła 89,9 %
Klasa emisji 5 (Ecodesign)
Długość polan 530 mm

Cena: 13 915,00 zł (netto: 11 313,01 zł )
szt.
zobacz więcej

Oferta kotłów zgazowujących drewno


Proponujemy Państwu najlepsze na rynku kotły wykorzystujące jako materiał grzewczy drewno. Dzięki temu zapewniają one ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie budynku. Kotły te świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych, blokach, budynkach publicznych oraz w zakładach produkcyjnych. Dostępne są w różnych mocach.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą, obejmującą kotły 5 klasy na drewno – każdy model spełnia wymagania dopuszczalnej emisji spalin, gwarantując bezpieczną i wydajną pracę. W razie pytań nasi eksperci są do Państwa dyspozycji.


Kotły zgazowujące drewno

Nie bez powodu drewno uważane jest za wyjątkowo atrakcyjny rodzaj paliwa – przemawiają za tym zarówno wyjątkowo niskie koszty zakupu, jak i przyjazność względem środowiska naturalnego. Co więcej, piece na drewno, pozwalające na użycie zbiornika akumulacyjnego, pozwalają na kilkugodzinne palenie, a my możemy cieszyć się ciepłem bez konieczności częstego doglądania kotła. Czym jednak różni się kocioł zgazowujący drewno od zwykłego kotła zasypowego?

Dwa etapy spalania

Przede wszystkim, proces spalania opału odbywa się tutaj dwuetapowo, w dwóch komorach. W pierwszej z nich, zwaną komorą wsadową, dochodzi – przy ograniczonym dostępie powietrza – do niecałkowitego spalenia paliwa. W ten sposób powstają gazy, dopalające się w drugiej komorze, zwanej wtórną. Niezbędnym warunkiem sprawnego funkcjonowania kotłów zagazowujących drewno jest wysoka temperatura. Musi być ona znacznie wyższa niż w tradycyjnym kotle zasypowym, ponieważ jej obniżenie uniemożliwiłoby dopalanie się gazów, tak istotnej dla przebiegu całego procesu. W przeciwnym razie dojść może bowiem do wychłodzenia komory, a w efekcie – do zakłócenia jego przebiegu.

Z kolei stałe utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury przez cały sezon grzewczy mogłoby doprowadzić do przegrzania pomieszczeń. Dlatego dobrze sprawdza się tutaj zbiornik buforowy z zaworem mieszającym bądź wspomniany wcześniej zbiornik akumulacyjny. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest utrzymywanie w obiegu kotłowym wysokiej temperatury, przy jednoczesnej dystrybucji do grzejników wody o innej, interesującej nas temperaturze.

Ciepło przez cały czas

Kolejną zaletą takiego zbiornika jest zdolność akumulacji wystarczająco dużej ilości ciepła, która – po kilkugodzinnym procesie palenia – pozwoli jeszcze przez długi czas utrzymać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę. Dzięki temu nasz dom czy mieszkanie nie wychłodzą się tak szybko, a my będziemy mogli cieszyć się ciepłem nawet przez całą dobę. Aby tak się stało, należy tylko umiejętnie dobrać rozmiar zbiornika. Jego pojemność powinna bowiem wynosić co najmniej 10 litrów na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.

Jeśli chodzi zaś o wybór konkretnego rodzaju materiału paliwowego, to doskonale sprawdzi się tutaj drewno opałowe pozyskiwane z drzew liściastych, których wilgotność nie przekracza dwudziestu procent. Sięgając po nie będziemy mieć pewność, że zapewniliśmy naszemu kotłowi optymalne warunki do procesu spalania.

Te zalety przekonają każdego

W momencie, kiedy producenci prześcigają się w walce o klienta, on sam ma możliwość uważnego i rozsądnego doboru pieca tak, aby zapewnić sobie maksimum komfortu przy jednoczesnym nieobciążeniu budżetu. Dlatego decydując się na konkretny model, warto mieć na uwadze koszty zakupu materiału opałowego, który to – w przypadku ciężkich i przedłużających się sezonów grzewczych – będzie wymagał od nas większych lub mniejszych nakładów finansowych. W przypadku kotłów centralnego ogrzewania zgazowujących drewno problem ten zostaje niejako rozwiązany – zakup materiału paliwowego nie jest tutaj przesadnym wydatkiem, zaś sprawność samego kotła może być nawet trzy razy wyższa niż podczas spalania drewna w tradycyjny sposób. Taka instalacja będzie więc bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Czym odznaczają się kotły na gaz drzewny

To fakt, że największą popularnością cieszą się piece na węgiel. Ale czy słusznie? Czyż nie najtańsze jest to, co najłatwiej dostępne, czyli drewno? A skoro tak, to może warto rozważyć kwestię zakupu kotła wykorzystującego gaz drzewny, czyli tak zwany holzgaz?

Kotły zgazowujące drewno

Być może nazwa „piec na gaz drzewny” brzmi trochę myląco. Nie chodzi tu bowiem o to, by dostarczać do pieca wcześniej wydobyty gaz z drzewa, lecz po prostu o specyficzne palenie drewnem. Ten materiał wykorzystywany jest od wieków, zwłaszcza w kominkach – choć trzeba przyznać, że kominek z drewnem pełni bardziej funkcję estetyczną niż grzewczą ze względu na duże straty ciepła. Ponadto drewno jako materiał cieplny wykorzystywany jest w innych awaryjnych lub dodatkowych źródłach grzewczych, np. w tak zwanych kozach. Dlaczego więc nie zdecydować się na kocioł, który jest przeznaczony właśnie na drewno i może służyć jako główne urządzenie instalacji C.O.?

Mówiąc o kotle zgazowującym drewno, należy wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to ten sam produkt co tradycyjny piec, w którym można palić drewnem (np. zamiast węglem). Różnicę tę widać już na poziomie sposobu spalania, który w tradycyjnym kotle odbywa się z dołu do góry, z kolei w omawianym przez nas od góry ku dołowi.

Zasada działania kotła zgazowującego drewno

Ogólna zasada działania kotła zgazowującego drewno jest prosta – w jego wnętrzu odbywa się proces zwany pirolizą, który polega na zgazowywaniu drewna za pomocą wysokiej temperatury na skutek której z drewna wytwarza się gaz. Następnie tak uzyskany gaz staje się paliwem do tego, by piec mógł wytworzyć ciepło, którym zostanie ogrzana woda znajdująca się w instalacji centralnego ogrzewania. Najlepiej sprawdza się w tym celu drzewo maksymalnie wysuszone, bowiem znajdująca się w nim woda powoduje straty cieplne. Takie kotły są całkiem wydajne – szacuje się, że za pomocą kotła o mocy 25 kW można skutecznie ogrzać budynek o powierzchni wynoszącej nawet 200 m2.

Zalety kotłów zgazowujących drewno

Względnie niska cena drewna (i niewielkie koszty eksploatacji urządzenia) oraz łatwy dostęp do tego materiału to nie jedyne zalety, jakimi odznaczają się kotły na gaz drzewny. Należy wspomnieć o tym, że zgazowywanie drewna jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne, a więc przyjazne dla środowiska. Wpływa na to wspominane wcześniej odwrócone spalanie (z góry do dołu), ceramiczne komory przeznaczone do spalania, w które zwykle wyposażone są takie piece, a do tego – a nawet przede wszystkim – minimalne ilości szkodliwych substancji wydobywających się do środowiska ze zgazowywanego drewna. A dowodem na proekologiczny charakter takiego kotła może być fakt udzielania dotacji z Państwowego Funduszu Ochrony Środowiska na zakup takiego rozwiązania. Inne zalety kotłów zgazowujących drewno, o których warto wspomnieć, to łatwa i wygodna obsługa większości dostępnych pieców, wysoka efektywność cieplna czy też niewielkie gabaryty tych urządzeń.

Kotły 5 klasy na drewno – oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru produktów

Oczywiście pamiętajmy o tym, że zakup kotła zawsze jest inwestycją wieloletnią, dlatego przed ostatecznym wyborem warto dobrze przemyśleć, który materiał okaże się w danej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Gwarantujemy wysokiej jakości produkty w korzystnych cenach. Zachęcamy do zapoznania się z kotłami oferowanymi przez nasz sklep internetowy – z pewnością jest w nim dostępny model, który spełni Państwa oczekiwania. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium