ARTBUD Materiały budowlane
Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Gipsowa zaprawa tynkarska KNAUF Rotband, 10 KG Gipsowa zaprawa tynkarska KNAUF Rotband, 10 KG
Jednowarstwowy tynk wewnętrzny do układania ręcznego na powierzchni ścian i sufitów. Szczególnie przydatny do powierzchni betonowych sufitów i ścian oraz betonowych prefabrykatów i wszystkich spotykanych podłoży tynkarskich. Do wszystkich pomieszczeń...
Producent: KNAUF
Cena: 24,36 zł (netto: 19,80 zł )
Gipsowa zaprawa tynkarska KNAUF Rotband, 30 KG Gipsowa zaprawa tynkarska KNAUF Rotband, 30 KG
CENA PROMOCYJNA OBOWIĄZUJE OD 5 op. Jednowarstwowy tynk wewnętrzny do układania ręcznego na powierzchni ścian i sufitów. Szczególnie przydatny do powierzchni betonowych sufitów i ścian oraz betonowych prefabrykatów i wszystkich spotykanych podłoży ty...
Producent: KNAUF
Cena: 39,98 zł (netto: 32,50 zł )

Tynki gipsowe – ręczne
Tynk gipsowy znajduje także zastosowanie w zbrojeniach przeciwpożarowych, tutaj należy wykonać warstwę 10 milimetrów warstwy tynku odpowiada 10 milimetrom betonu zwyczajnego. Jakie są przeciętne parametry tynku? Po pierwsze średnia grubość tynku wynosi 10 mm, jego ciężar nasypowy oscyluje w granicach 1000 kg/m³. Z kolei uziarnienie wynosi 1,2 mm, a wydajność tynku gipsowego jest identyczna z waga użytego suchego gipsu. Zużywa się średnio 1 kg na mm i m². Co do czasu schnięcia to przeciętnie wynosi on około 14 dni, zależy to jednak od wilgotności powietrza i podłoża, a także temperatury i wentylacji. Twardość kulkowa suchego tynku wynosi 12,0 N/mm². Jego wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu waha się w granicach 12,0 N/mm². W zakresie wytrzymałości na ściskanie wynosi ona powyżej 3,5 N/mm². Tynk gipsowy ma ciężar objętościowy około 1100 kg/m³. Mniej istotne parametry, czyli współczynnik oporu dyfuzyjnego i przewodzenia ciepła wynoszą odpowiednia – 8 i 0,35 W/mK.

 

Tynk gipsowy należy naciągać za pomocą agregatu tynkarskiego, np. PFT. Tynk powinien być stosunkowo płynny. Natrysk na ściany należy prowadzić poziomo z góry na dół. Nie należy robić przerw dłuższych niż 10 minutowe, w przeciwnym razie agregat tynkarski bezwarunkowo trzeba opróżnić. Dzięki elastyczności zaprawy, można ją łatwo rozprowadzać, filcować oraz wygładzać. Trwanie obróbki wynosi ok. 3 godzin. Zapewnić w tym czasie należy odpowiednie i wydajne wietrzenie.

 

Do przygotowania pod wykonanie powłok i okładzin tynk musi pozostać suchy, równy i czysty. Produkt gruntujący trzeba należy odpowiednio dobrać do typu wykończenia. Najlepsze są dyspersje gruntujące, środki bezrozpuszczalnikowe i inne tego rodzaju. Ważnym elementem jest przygotowanie powierzchni do klejenia płytek. Wtedy wilgotność tynku nie może przekroczyć 1 procenta. Nawierzchnie trzeba jedynie wyrównać, bez zacierania i skrobania. Warto przeanalizować zalecenia producenta kleju w sprawie sprawdzenia podłoża pod położenie płytek i kleju. Postępując zgodnie z instrukcjami unikniemy błędów. Przed klejeniem płytek sposobem cienkowarstwowym należy nałożyć środek gruntujący. Fugowanie można tylko i wyłącznie wykonać po zupełnym wyschnięciu kleju. W strefie narażonej na zamoczenie, warto użyć do przygotowania powierzchni środka dającego odporność na wilgoć.

 

Ładowność agregatu tynkarskiego wynosi 20 l/min. Worki tynku gipsowego zaleca się składować w suchym miejscu, najlepiej na paletach przez okres najwyżej 3 miesięcy od daty produkcji. W razie uszkodzeń powstałych w trakcie transportu lub naderwania worków sugeruje się przesypanie zawartości do innych opakowań lub przerabianie na zaprawę zniszczonych worków jako pierwsze w kolejności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium