ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Elektryczna, gazowa czy olejowa – jaką nagrzewnicę powietrza wybrać? 0
Elektryczna, gazowa czy olejowa – jaką nagrzewnicę powietrza wybrać?

Nagrzewnice powietrza są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które wykorzystywane są praktycznie wszędzie – zarówno do ogrzewania obiektów zamkniętych, takich jak budynki gospodarskie, hale czy magazyny, jak i otwartych przestrzeni przykładowo na placach budowy. Są niezastąpione szczególnie w sytuacji, gdy dany obiekt nie posiada innego źródła ogrzewania lub też jest ono niewystarczające. Nagrzewnice powietrza umożliwią więc pracę w komfortowych i bezpiecznych warunkach zgodnych z przepisami BHP. Warto wiedzieć, że do wyboru mamy trzy rodzaje – elektryczne, gazowe oraz olejowe. Zatem jaka jest między nimi różnica? Którą nagrzewnicę powietrza wybrać?

Zalety i wady nagrzewnic elektrycznych

Jeśli chcemy ogrzać stosunkowo niewielkie powierzchnie, takie jak kiosk czy mały sklep, nagrzewnice elektryczne będą dla nas odpowiednim wyborem – idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach o wymiarach 2x2m. Spokojnie można ją wykorzystywać w celu dogrzania większych powierzchni, należy się wtedy jednak liczyć ze zdecydowanie większym rachunkiem za prąd. Nagrzewnica elektryczna charakteryzuje się bowiem niską wydajnością przy dużym poborze mocy.

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są w stanie szybko nagrzać pomieszczenie, w którym się znajdują dzięki wentylatorowi, emitującemu ciepłe powietrze. Są także bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie mają otwartego ognia. Jakakolwiek awaria nie będzie więc stanowiła zagrożenia dla użytkownika i samego pomieszczenia. Kolejną zaletą jest to, że nagrzewnice elektryczne nie emitują spalin, nie zużywają tlenu oraz są proste w obsłudze, zapewniają więc duży komfort użytkowania.

Nagrzewnice gazowe – korzyści wynikające z zakupu

Największą zaletą nagrzewnic gazowych jest to, że zarówno same urządzenia, jak i paliwo do nich są stosunkowo tanie. Stanowią dobry kompromis pomiędzy jakością a ceną. Korzystne jest również to, że można wykorzystywać je w dowolnie wybranym miejscu, ponieważ nie wymagają podpięcia do prądu stałego. Nagrzewnice gazowe wykorzystywane są do ogrzewania pomieszczeń nawet o dużej powierzchni, dzięki czemu znajdą zastosowanie w wielu zakładach pracy. Ponadto wśród zalet wymienia się także łatwość obsługi, regulowaną moc cieplną oraz prostą konserwację.

Należy jednak pamiętać, że tego typu nagrzewnice wykorzystują gaz, który w procesie spalania wypiera z pomieszczenia tlen. Nieodpowiednia wentylacja grozi zatem zaczadzeniem. Nagrzewnice wydzielają również sporą ilość wody w procesie spalania, co może skutkować rozwojem szkodliwych pleśni i grzybów.

Najważniejsze informacje o nagrzewnicach olejowych

Do ogrzewania średnich i dużych powierzchni idealne będą nagrzewnice olejowe, ponieważ charakteryzuje je wysoka wydajność, a także największy komfort użytkowania. Ważne jest to, że olej opałowy jest w tym przypadku tani, a nagrzewnice olejowe charakteryzuje ponadto największa wydajność. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – z odprowadzaniem spalin oraz bez odprowadzania spalin.

Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin emitują czyste i ciepłe powietrze, zapewnią więc duży komfort ludziom przebywającym w ogrzewanej przestrzeni. Właśnie dlatego wykorzystuje się je głównie w budynkach mieszkalnych, na halach i tego typu obiektach.

Z kolei nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin przeznaczone są do pomieszczeń, w których zapewniony jest stały przepływ świeżego powietrza, przykładowo na placach budowy. Ponieważ nie odprowadzają spalin, przekazują całe ciepło uzyskane ze spalania do ogrzewanego pomieszczenia.

Sprawdź też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium