ART-BUD Zaopatrzenie Inwestycji
Kategorie bloga
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Ciśnienie, wydajność i dysza agregatu malarskiego – jak czytać parametry techniczne? 0
Ciśnienie, wydajność i dysza agregatu malarskiego – jak czytać parametry techniczne?

 

Przy wyborze agregatu malarskiego należy analizować trzy powiązane parametry: ciśnienie robocze, wydajność pompy i maksymalny rozmiar obsługiwanej dyszy. Ciśnienie wpływa na rozpylanie materiału, wydajność określa możliwości jego podawania, a dysza decyduje o szerokości wachlarza i przepływie farby. Żaden z tych parametrów nie powinien być oceniany oddzielnie.

Dwa agregaty o podobnym ciśnieniu maksymalnym mogą mieć różną wydajność i obsługiwać dysze o innych rozmiarach. Z kolei urządzenie o większej wydajności nie zawsze będzie lepszym wyborem do precyzyjnych prac wykończeniowych. Wyjaśniamy, jak interpretować dane techniczne i na co zwracać uwagę podczas porównywania urządzeń Airless.

Co oznaczają parametry agregatu malarskiego?

W specyfikacjach agregatów malarskich najczęściej pojawiają się wartości podawane w barach, litrach na minutę oraz calach. Każda z nich opisuje inną właściwość urządzenia.

Parametr Co oznacza? Czego nie należy zakładać?
Ciśnienie maksymalne (bar) Górna granica ciśnienia określona dla urządzenia Że agregat powinien zawsze pracować przy tej wartości
Wydajność maksymalna (l/min) Deklarowana zdolność pompy do podawania materiału Że dokładnie tyle farby trafia na powierzchnię podczas malowania
Maksymalny rozmiar dyszy (cale) Największy nominalny otwór dyszy obsługiwany przez urządzenie w określonej konfiguracji Że największa dysza będzie najlepsza do każdej farby
Szerokość wachlarza Przybliżona szerokość strumienia natrysku Że pozostaje identyczna przy każdej odległości i technice pracy

Najważniejsza zasada jest prosta: parametry agregatu trzeba odnosić do właściwości farby, zaleceń jej producenta oraz rodzaju wykonywanych prac.

Ciśnienie robocze a maksymalne – jaka jest różnica?

Ciśnienie maksymalne określa możliwości urządzenia, natomiast ciśnienie robocze jest wartością wykorzystywaną podczas konkretnego natrysku. W technologii Airless materiał jest tłoczony pod wysokim ciśnieniem przez niewielki otwór dyszy, gdzie powstaje strumień natryskowy.

Nie oznacza to jednak, że zwiększanie ciśnienia zawsze poprawia jakość malowania.

Co się dzieje, gdy ciśnienie jest zbyt niskie?

Jeśli ciśnienie nie wystarcza do prawidłowego rozpylania danego materiału, wachlarz natrysku może być nierównomierny. Na jego krawędziach mogą pojawiać się wyraźniejsze pasy, a rozprowadzenie farby może odbiegać od oczekiwanego.

Przyczyną podobnych objawów nie zawsze jest jednak samo ciśnienie. Należy również sprawdzić stan dyszy, filtry, właściwości materiału i możliwości pompy.

Czy wyższe ciśnienie poprawia jakość natrysku?

Nie zawsze. Niepotrzebne zwiększanie ciśnienia może nasilać powstawanie mgły natryskowej, zwiększać straty materiału i przyspieszać zużywanie elementów układu.

Właściwe ciśnienie powinno umożliwiać uzyskanie równomiernego wachlarza przy możliwie niskim ustawieniu zgodnym z zaleceniami producentów farby i urządzenia.

Warto pamiętać, że ciśnienie maksymalne zapisane w specyfikacji nie oznacza gwarancji utrzymania tej wartości przy dowolnej dyszy i przepływie materiału.

Wydajność agregatu malarskiego w l/min – jak ją interpretować?

Wydajność pompy w litrach na minutę informuje o deklarowanych możliwościach podawania materiału, a nie o rzeczywistej ilości farby zużywanej podczas malowania.

Przykładowo agregat o maksymalnej wydajności 2,7 l/min nie musi zużywać 2,7 litra farby w każdej minucie pracy. Rzeczywisty przepływ zależy między innymi od zastosowanej dyszy, ciśnienia, właściwości farby i czasu naciskania spustu pistoletu.

Dlaczego wydajność pompy musi być dopasowana do dyszy?

Dysza o większym otworze może przepuszczać więcej materiału przy porównywalnych warunkach natrysku. Pompa musi być w stanie zapewnić wymagany przepływ i utrzymać odpowiednie ciśnienie.

Jeśli zastosowana dysza wymaga większego przepływu, niż agregat może dostarczyć, mogą wystąpić spadki ciśnienia i problemy z prawidłowym rozpylaniem.

Dlatego podczas porównywania agregatów warto sprawdzić jednocześnie maksymalną wydajność oraz maksymalny rozmiar obsługiwanej dyszy.

Rozmiar dyszy agregatu malarskiego – co oznaczają liczby 515, 517 i 619?

W popularnym trzycyfrowym systemie oznaczania dysz Airless pierwsza cyfra określa przybliżoną szerokość wachlarza, a dwie ostatnie oznaczają nominalną średnicę otworu dyszy w tysięcznych częściach cala.

Przykładowo oznaczenie 517 można odczytać następująco:

  • 5 – przybliżona szerokość wachlarza wynosi 25 cm przy odległości natrysku około 30 cm.
  • 17 – nominalna średnica otworu dyszy wynosi 0,017 cala, czyli około 0,43 mm.

Jest to sposób interpretacji oznaczenia, a nie zalecenie używania dyszy 517 do każdego materiału.

Oznaczenie Przybliżona szerokość wachlarza Średnica otworu
515 25 cm 0,015 cala
517 25 cm 0,017 cala
619 30 cm 0,019 cala

Podane szerokości są wartościami orientacyjnymi dla odległości około 30 cm. Rzeczywisty wachlarz zależy od konstrukcji i stanu dyszy oraz warunków pracy.

Czym różni się dysza 515 od 517?

Obie mają zbliżoną nominalną szerokość wachlarza, ale różnią się średnicą otworu. Dysza 517 ma większy otwór niż 515, dlatego przy porównywalnym ciśnieniu i materiale może zapewniać większy przepływ.

Nie oznacza to, że dysza 517 jest lepsza. Dobór powinien wynikać z wymagań konkretnej farby, pożądanej grubości powłoki i możliwości agregatu.

Czym różni się dysza 517 od 619?

Dysza 619 ma szerszy nominalny wachlarz oraz większy otwór. Może więc inaczej rozprowadzać materiał na powierzchni.

Szerszy wachlarz nie jest jednak automatycznie korzystniejszy. Na wąskich elementach może utrudniać kontrolę natrysku, natomiast na dużych powierzchniach może pomagać w pokrywaniu szerszych pasów.

Przy zakupie dyszy należy sprawdzić także jej serię, typ uchwytu i zgodność z pistoletem.

Jak ciśnienie, wydajność i dysza wpływają na siebie?

Te trzy parametry tworzą jeden układ. Zmiana jednego z nich może wpłynąć na efekt pracy pozostałych.

  • Większy otwór dyszy może zwiększać zapotrzebowanie na przepływ materiału.
  • Wydajniejsza pompa może obsługiwać większe dysze, jeżeli pozwalają na to pozostałe parametry urządzenia.
  • Zmiana ciśnienia wpływa na rozpylanie i przepływ, ale nie zastępuje prawidłowego doboru dyszy.
  • Szerszy wachlarz rozkłada materiał na większej szerokości, co wpływa na ilość powłoki nanoszonej na jednostkę powierzchni.

Przykładowo dwie dysze o takim samym otworze, ale różnej szerokości wachlarza, mogą rozprowadzać podobny przepływ materiału na pasach o różnej szerokości. Przy zachowaniu tej samej prędkości prowadzenia pistoletu wpłynie to na ilość materiału przypadającą na powierzchnię.

Dlatego nie wystarczy porównać samych wartości ciśnienia lub wydajności pompy.

Jak dobrać parametry agregatu do farby?

Punktem wyjścia powinna być karta techniczna materiału malarskiego, a nie najwyższe wartości w specyfikacji agregatu.

Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić:

  1. Rodzaj materiału. Ustal, czy jest to farba ścienna, grunt, lakier, emalia czy inna powłoka.
  2. Zalecaną metodę aplikacji. Sprawdź, czy producent dopuszcza natrysk Airless.
  3. Zalecany rozmiar dyszy. Dobierz go do wymagań materiału i możliwości agregatu.
  4. Warunki natrysku. Uwzględnij zalecane ciśnienie, filtrację, ewentualne rozcieńczanie i grubość powłoki.
  5. Próbę natrysku. Oceń równomierność wachlarza i efekt nanoszenia materiału na powierzchni testowej.

Jeżeli producent farby podaje zakres dopuszczalnych dysz lub ustawień, należy traktować go jako punkt odniesienia. Nie należy zastępować tych zaleceń uniwersalnymi wartościami przypisanymi do wszystkich farb tego samego rodzaju.

Jak porównać dwa agregaty malarskie? Przykłady z Artbud.pl

Różnice między parametrami najlepiej widać na konkretnych urządzeniach. W kategorii agregatów malarskich Artbud.pl znajdują się modele o odmiennych możliwościach pompy i obsługiwanych rozmiarach dysz.

GRACO GX 19 FF – agregat do prac wykończeniowych

Agregat malarski GRACO GX 19 FF 17G184 jest urządzeniem Airless przeznaczonym między innymi do niewielkich prac wykończeniowych. Według karty produktu jego maksymalne ciśnienie robocze wynosi 207 bar, wydajność maksymalna 1,5 l/min, a maksymalny rozmiar dyszy dla jednego pistoletu to 0,019 cala.

Agregat malarski GRACO GX 19 FF 17G184 do natrysku Airless
GRACO GX 19 FF – agregat do natrysku bezpowietrznego. Zdjęcie produktu: Artbud.pl.

W wyposażeniu znajduje się między innymi dysza FFLP 210, pistolet FTX oraz zbiornik o pojemności 5,7 litra. To przykład urządzenia, przy którym istotna jest nie tylko wartość ciśnienia, lecz także konfiguracja przeznaczona do określonego rodzaju prac.

KOMATZ GTech 5000 – większa wydajność i obsługiwany rozmiar dyszy

Agregat malarski GTech 5000 KOMATZ ma według specyfikacji maksymalne ciśnienie 230 bar, wydajność 2,7 l/min oraz maksymalny rozmiar dyszy 0,027 cala.

Agregat malarski GTech 5000 KOMATZ na wózku do natrysku Airless
KOMATZ GTech 5000 – agregat Airless na wózku. Zdjęcie produktu: Artbud.pl.

W zestawie znajduje się między innymi dysza 517. Maksymalny rozmiar obsługiwanej dyszy jest jednak większy niż rozmiar dyszy dostarczanej standardowo z urządzeniem.

Nie należy z tego wyciągać wniosku, że największa dopuszczalna dysza jest zawsze najlepszym wyborem. Jej zastosowanie musi być zgodne z wymaganiami materiału i instrukcją agregatu.

Porównanie parametrów GRACO i KOMATZ

Parametr GRACO GX 19 FF KOMATZ GTech 5000
Maksymalne ciśnienie 207 bar 230 bar
Maksymalna wydajność 1,5 l/min 2,7 l/min
Maksymalny rozmiar dyszy 0,019 cala 0,027 cala
Dysza w zestawie FFLP 210 517
Charakter zastosowania Niewielkie prace wykończeniowe Szerszy zakres prac malarskich

GTech 5000 ma wyższą deklarowaną wydajność i obsługuje większy rozmiar dyszy. Nie oznacza to jednak, że zapewni lepsze wykończenie każdej powierzchni. GRACO GX 19 FF ma inną konfigurację i wyposażenie ukierunkowane na prace wykończeniowe.

Wniosek: o wyborze agregatu powinny decydować wymagania materiału, oczekiwana jakość powłoki i charakter pracy, a nie pojedynczy najwyższy parametr.

Najczęstsze błędy przy wyborze agregatu malarskiego

Wybór urządzenia wyłącznie na podstawie ciśnienia

Wysokie ciśnienie maksymalne nie informuje samodzielnie o wydajności pompy ani o rozmiarach dysz, które urządzenie może obsługiwać.

Mylenie wydajności pompy ze zużyciem farby

Wartość w l/min nie jest automatycznie ilością farby nanoszonej na ścianę. Rzeczywiste zużycie zależy od warunków pracy i aplikacji.

Dobór największej możliwej dyszy

Maksymalny rozmiar dyszy określa granicę możliwości agregatu, a nie optymalny wybór do każdej farby.

Pomijanie karty technicznej materiału

Nawet odpowiednio wydajny agregat może nie zapewnić prawidłowego efektu, jeśli zastosowana dysza lub metoda natrysku są niezgodne z zaleceniami producenta farby.

Ignorowanie zużycia dyszy

Zużywająca się dysza może zmieniać charakterystykę wachlarza i ilość nanoszonego materiału. Gdy pogarsza się jakość natrysku, należy sprawdzić jej stan, a nie tylko zwiększać ciśnienie.

FAQ – pytania o parametry agregatów malarskich

Czy wyższe ciśnienie oznacza lepszy agregat malarski?

Nie. Wyższe ciśnienie maksymalne nie gwarantuje lepszej jakości natrysku. Ważne są również wydajność pompy, zastosowana dysza, właściwości materiału i możliwość utrzymania odpowiednich warunków pracy.

Czy wydajność 3 l/min oznacza zużycie 3 litrów farby na minutę?

Nie. Wydajność maksymalna pompy opisuje możliwości urządzenia. Rzeczywisty przepływ materiału zależy od dyszy, ciśnienia i warunków pracy, a część rozpylonej farby może nie trafić na malowaną powierzchnię.

Co oznacza dysza 517 w agregacie malarskim?

W popularnym systemie oznaczeń Airless cyfra 5 wskazuje na wachlarz o przybliżonej szerokości 25 cm z odległości około 30 cm, a liczba 17 oznacza otwór o średnicy 0,017 cala.

Czy dysza 515 i 517 daje taką samą szerokość natrysku?

Obie mają taką samą nominalną szerokość wachlarza w standardowym systemie oznaczeń, ale różnią się rozmiarem otworu. Dysza 517 może zapewniać większy przepływ materiału przy porównywalnych warunkach.

Co się stanie, jeśli dysza będzie za duża do agregatu?

Pompa może nie być w stanie utrzymać odpowiedniego ciśnienia przy wymaganym przepływie. Skutkiem może być nierównomierny wachlarz i pogorszenie jakości natrysku.

Dlaczego agregat nie tworzy równomiernego wachlarza?

Możliwe przyczyny obejmują nieprawidłowe ciśnienie, zużytą lub niedrożną dyszę, zanieczyszczone filtry, niewłaściwe przygotowanie materiału albo ograniczenia wydajności pompy.

Czy można używać jednej dyszy do różnych farb?

Tak, jeżeli jest zgodna z zaleceniami producentów poszczególnych materiałów i możliwościami agregatu. Nie należy jednak zakładać, że jedna dysza będzie odpowiednia do wszystkich farb, lakierów i gruntów.

Czy maksymalny rozmiar dyszy oznacza dyszę dołączoną do agregatu?

Nie. Maksymalny rozmiar dyszy to parametr techniczny urządzenia. Dysza znajdująca się w zestawie może mieć mniejszy otwór, co widać między innymi na przykładzie agregatu KOMATZ GTech 5000.

Jak prawidłowo czytać specyfikację agregatu malarskiego? Podsumowanie

Ciśnienie, wydajność i rozmiar dyszy należy zawsze analizować łącznie. Ciśnienie odpowiada za warunki rozpylania, wydajność określa możliwości podawania materiału, a dysza wpływa na szerokość wachlarza i przepływ.

Nie istnieje jeden zestaw parametrów odpowiedni do wszystkich farb i zastosowań. Przed wyborem urządzenia należy sprawdzić kartę techniczną materiału, dopuszczalne rozmiary dysz oraz możliwości konkretnego agregatu.

W kategorii agregatów malarskich Artbud.pl można porównać modele różniące się wydajnością, ciśnieniem, wyposażeniem i przeznaczeniem. Takie zestawienie pozwala dobrać urządzenie do planowanych prac zamiast kierować się wyłącznie najwyższymi wartościami w specyfikacji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium