ARTBUD Materiały budowlane
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak wybrać dozownik do mydła lub środka dezynfekującego? 0
Jak wybrać dozownik do mydła lub środka dezynfekującego?

Jaka jest konsystencja środka myjącego lub dezynfekującego?

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed wyborem dozownika, to pytanie o formułę środków myjących, których chcemy używać. Na rynku dostępne są podajniki do detergentów w postaci piany, płynu, żelu, a nawet kremu do rąk czy pasty BHP. W zależności od konsystencji środka, dla którego są przeznaczone, podajniki różnią się nieco budową np. dozownik żelu czy gęstego mydła będzie miał grubszy przewód i mocniejszą pompkę niż podajnik piany. 

 

Czy podajnik do mydła i dozownik środka dezynfekującego się różnią?

Zasadniczo nie ma większej różnicy pomiędzy obydwoma dozownikami w ich budowie czy spełnianej funkcji. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zadaniem urządzenia jest podanie odpowiedniej dawki produktu. W przypadku dozowników do środków dezynfekujących szczególnie ważne jest zachowanie antyseptyczności, dlatego pojemnik powinien być wyjątkowo szczelny, a środek podawany bezdotykowo. 

 

Manualny, łokciowy czy automatyczny?

Manualne podajniki to najbardziej rozpowszechnione modele dozowników. Działają w oparciu o prosty mechanizm, który pod wpływem nacisku pompuje i podaje mydło. Takie rozwiązania mogą przybierać postać naciskanego od góry ręką kranu, ściskanego od dołu klipsa, przycisku bocznego bądź dolnego uruchamianego palcem. To prosty i tani w eksploatacji mechanizm, który nie łatwo ulega awariom. Może jednak generować dodatkowe koszty, ponieważ nie pozwala na kontrolę ilości wykorzystywanego przez użytkowników środka.

 

Dozownik łokciowy jest rodzajem manualnego podajnika, z tą jednak różnicą, że uruchamia się go poprzez naciśnięcie pompki łokciem. Jest to rozwiązanie bardziej higieniczne, przez co często stosowana w placówkach medycznych, salonach odnowy biologicznej i innych miejscach, gdzie dąży się do unikania kontaktu brudnych dłoni z dozownikiem. Podajniki łokciowe coraz częściej można też spotkać w miejscach użytku publicznego. Ten rodzaj dozowników jest często przeznaczony do środków dezynfekujących.

 

Ostatnią dostępną na rynku i coraz popularniejszą formą dozownika jest podajnik automatyczny. Wystarczy poruszyć ręką, a dozownik uwolni właściwą dawkę środka myjącego. Urządzenie działa na baterie, a sterowane jest czujnikiem ruchu. Nie trzeba dotykać pojemnika, aby umyć ręce — co stanowi jego ogromną zaletę. Dodatkowo taki podajnik umożliwia kontrolę nad ilością zużywanego podczas mycia rąk środka. Wadą są tutaj koszty eksploatacji i konieczność pamiętania o wymianie baterii. 

 

W jaki sposób uzupełniać dozownik?

Przed wyborem podajnika do mydła warto zastanowić się też nad sposobem, w jaki ma być on uzupełniany. Na rynku dostępne są dozowniki, do których środek myjący czy dezynfekujący jest dolewany. To najczęściej najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Alternatywę stanowią gotowe wkłady. W tym przypadku uzupełnienie dozownika jest szybkie, nie ma ryzyka rozlania płynu czy zanieczyszczenia środka. Minusem jest cena wkładów, które najczęściej są droższe od dużych kanistrów oraz znaczna ilość generowanych w ten sposobów śmieci. 

 

Podajnik wolnostojący, naścienny czy zabudowany?

Pytanie o rodzaj montażu to nie tylko rozważania nad estetyką, ale niekiedy też bezpieczeństwem. W miejscach publicznych z obawy przed kradzieżą czy dewastacją montuje się najczęściej naścienne lub zabudowane dozowniki. Natomiast w większości polskich domów umywalki zdobią wolnostojące modele. Zabudowany lub naścienny dozownik warto rozważyć w przypadku małych łazienek, kiedy ważny jest każdy centymetr miejsca. Doskonale prezentują się w designerskich pomieszczeniach utrzymanych w futurystycznym stylu. 

 

Znalezienie odpowiedzi na zadane powyżej pytania, to gwarancja wyboru dozownika, który będzie idealnie spełniał potrzeby jego użytkowników.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium