ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Czym to jest gont drewniany? 0
Czym to jest gont drewniany?

Nie każdy z nas wie, że gont jest drewnianym materiałem, który wykorzystuje się do wykonania zarówno pokryć dachowych, jak i elewacyjnych. Choć znany od bardzo dawna, powraca od kilku lat jako coraz częściej wybierane rozwiązanie w naszych domach. Zatem jakie są zalety gontów i o czym warto pamiętać, aby służyły nam jak najdłużej?

Co to jest gont i jakie ma zastosowanie?

Gont drewniany jest rodzajem naturalnego materiału, wykorzystywanego do wykonywania pokryć dachowych, a czasem również elewacyjnych. Najczęściej spotyka się go pod postacią deseczki z drewna iglastego, która ma przekrój klina i wpust wzdłuż długiej krawędzi. Dzięki temu poszczególne elementy można łatwo ze sobą połączyć, wsuwając jeden w drugi. Gonty można podzielić na łupane i cięte.

Wytrzymałe, solidne i produkowane ręcznie gonty łupane

Produkowane są ręcznie, a ich szerokość zależy od średnicy pnia (zazwyczaj jest to około 7-14 cm). Swoją drewnianą, solidną i niezwykle wytrzymałą konstrukcję zawdzięcza odpowiedniemu przygotowaniu desek oraz zrobionym w nich wpustach. Bardzo ważne jest również to, że wysoką jakość zapewniają im bezsęczne kawałki drewna, przez to ich długość zazwyczaj nie przekracza 60-70 cm. Dzięki ręcznej obróbce są bardziej trwałe niż gonty cięte. W produkcji nie narusza się naturalnego rysunku słoja. To wszystko sprawia, że mają wyższe ceny, są jednak zdecydowanie warte takiej inwestycji.

Czy warto zdecydować się na gonty cięte?

Z pewnością gonty cięte na rynku osiągają niższe ceny niż łupane, przez co również są chętnie wybierane. Warto jednak wiedzieć, że wykonywane są z desek tartacznych – piła przecina je i formatuje do właściwych rozmiarów. Niestety narusza przy tym naturalne włókna, co negatywnie wpływa na trwałość i odporność dachu na zmienne warunki atmosferyczne. Tak więc gonty cięte zdecydowanie szybciej ulegają zniszczeniu i często już po kilkunastu latach wyglądają mniej estetyczne, nadając się do wymiany. Nie jest to całkiem korzystne i praktyczne rozwiązanie, choć dla niektórych z pewnością przekonująca będzie ich niższa cena.

Pozostałe rodzaje gontów i ich zastosowanie

Obecnie na rynku dostępne są nie tylko gonty wykonane z naturalnego drewna, ale również gonty bitumiczne (gonty papowe). Te ostatnie są charakterystycznie wyprofilowaną dachówką, która swoim wyglądem powinna przypominać drewniane modele. Przez niektórych uznawane są za pewnego rodzaju kompromis pomiędzy dachówką a gontem. Do największych zalet można zaliczyć ich elegancki wygląd, lekkość i łatwość układania. Ponadto niezwykłą korzyścią jest niska i atrakcyjna cena.

Warto wiedzieć, że rdzeń gontu bitumicznego wykonany jest z włókniny szklanej, która daje im dużą wytrzymałość i stabilność wymiarową. Natomiast od jakości bitumu zależy trwałość dachu. Całość pokryta jest także posypką mineralną, która pełni funkcje ochronne i dekoracyjne.

Gonty – wykorzystanie i podsumowanie

Warto więc wiedzieć, że gont idealnie zaprezentuje się jako pokrycie zabytkowych budynków, kamienic i jednopiętrowych zabudowań. Świetnie sprawdzi się też w altankach ogrodowych, domkach letniskowych czy też składzikach z narzędziami. Ponieważ są wodoodporne i dobrze izolują ciepło, będą odpowiednie do budynków bardziej narażonych na wilgoć i słońce.

Najważniejsze jest jednak to, aby postawić na dobrej jakości produkty oraz wykwalifikowaną ekipę, która zadba o odpowiednią jakość wykonania poszycia dachowego. Wtedy posłuży nam na długo, będąc jednocześnie piękną dekoracją całego otoczenia.

Sprawdź też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium