ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak konserwować i pomalować ogrodzenie metalowe? 0
Jak konserwować i pomalować ogrodzenie metalowe?

Stare, już skorodowane ogrodzenie domu nie oznacza od razu, że trzeba je wymienić na nowe, można bowiem w łatwy i szybki sposób przywrócić je do życia. Jest to również przedsięwzięcie, które nie wymaga ani dużych nakładów pracy, a już tym bardziej finansowych. Najważniejsze będzie więc usunięcie rdzy z ogrodzenia, później należy zabezpieczyć metal przed korozją, a następnie pomalować na dowolny, najbardziej nam odpowiadający kolor. Zatem jak dokładnie przeprowadzić konserwację i renowację ogrodzenia metalowego? O czym szczególnie należy pamiętać?

Metalowe elementy ogrodzenia – skuteczne odrdzewianie

Rdzy najlepiej się pozbyć już w momencie, gdy zauważymy jej pierwsze skupiska na przęsłach i słupkach metalowych w ogrodzeniu – wtedy będzie to zdecydowanie łatwiejsze zadanie, wymagające użycia wyłącznie preparatu odrdzewiającego. Zdecydowanie trzeba to zrobić przed malowaniem, ponieważ jeśli położymy na nią warstwy farby, rdza i tak po czasie wyjdzie na wierzch. Lepiej więc poddać metalowe ogrodzenie konserwacji raz, a porządnie.

Natomiast jeśli rdza mocniej wżarła się w metal, należy zeszlifować ją mechanicznie za pomocą wiertarki, która będzie uzbrojona w drucianą ściernicę szczotkową. W przypadku ogrodzeń o bardziej skomplikowanych kształtach, najbardziej efektywne będzie ręczne usuwanie rdzy poprzez szorowanie ich powierzchni drucianą szczotką.

Zawsze też można zdecydować się na pomoc specjalistycznych warsztatów, do których zawozi się zdemontowane ogrodzenie. Usuną oni rdzę i oczyszczą metal metodą piaskowania pod bardzo wysokim ciśnieniem. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w sytuacji, gdy rdzy jest naprawdę dużo.

Przygotowania do malowania metalowego ogrodzenia

Poprzednia powłoka malarska powinna zostać usunięta poprzez szlifowanie. Metal natomiast warto przemyć ściereczką nasączoną wcześniej w benzynie ekstrakcyjnej lub rozpuszczalniku, co usunie z jego powierzchni tłuszcz. Przed malowaniem musi być suchy i czysty. Jeśli jednak stara farba pozostaje, należy przetrzeć ją papierem drobnoziarnistym.

Prawidłowe malowanie metalowego ogrodzenia

Gdy rdza została już usunięta, a metal oczyszczony, należy pomalować jego powierzchnię farbą antykorozyjną. Uchroni ona przed ponownym pojawieniem się rdzy, będąc jednocześnie podkładem pod farbę dekoracyjną. Warto wcześniej sprawdzić, jakie produkty można ze sobą stosować w charakterze farby antykorozyjnej i dekoracyjnej, ponieważ nie wszystkie można między sobą łączyć – dokładne informacje będą podane na opakowaniach. Jeśli zdecydujemy się na kolorową farbę antykorozyjną, warto, aby jej barwa była zbliżona do dekoracyjnej.

malowanie farbą antykorozyjną metalowego ogrodzenia

Do nakładania wierzchniej farby najlepszy będzie pistolet natryskowy, trzeba wtedy po prostu zabezpieczyć teren wokół ogrodzenia, a także pozostałe elementy, takie jak murowane słupki. Malowanie natryskowe jest dużo szybsze i bardziej komfortowe, jednak zużycie farby gwałtownie rośnie. Inną metodą jest nanoszenie jej pędzlem lub wałkiem w przypadku szerokich i płaskich elementów ogrodzenia – wtedy również należy pamiętać o zabezpieczeniu fragmentów, które mogą zostać pochlapane farbą.

Zastosowanie powyższych wskazówek gwarantuje, że konserwacja i renowacja metalowego ogrodzenia będzie łatwa, szybka i niezwykle skuteczna, dając mu „drugie życie”.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium