
W przypadku pomieszczeń, takich jak kuchnia i łazienka, bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie uszczelnienia, które zapobiegnie szkodliwym działaniom wywołanym przez wodę i wysoki poziom wilgotności, wnikające w niechciane zakamarki. Tak więc zastosowanie właściwego silikonu uszczelniającego pomoże nam w rozwiązaniu problemu nieszczelnej kabiny prysznicowej, a także zalewania przestrzeni pomiędzy ścianą a blatem lub zlewem. Warto bowiem pamiętać, że nadmiar wody i wilgoci w trudno dostępnych miejscach skutkuje rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia mieszkańców grzybów i pleśni, a także uszkodzeniem armatury i niektórych sprzętów. Zatem jakie są rodzaje silikonu uszczelniającego? Jakie dokładnie zastosowanie znajdzie w naszym domu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy uszczelnianiu?
Rodzaje silikonów uszczelniających
Warto wiedzieć, że silikon jest specjalną masą, służącą przede wszystkim do uszczelniania i klejenia różnych elementów. Charakteryzuje go duża wodoodporność oraz elastyczność, co sprawia, że jest tak chętnie wykorzystywany przy różnego rodzaju pracach budowlano-remontowych.
Silikony uszczelniające dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – są to silikony octanowe (o kwaśnym odczynie) oraz neutralne. Pierwsza grupa najlepiej sprawdza się w przypadku glazury, szkła, materiałów gładkich oraz porowatych, świetnie przylegając do ich powierzchni. Dlatego będą najlepszym rozwiązaniem przy przykładowo fugowaniu ceramicznej umywalki.
Natomiast silikony neutralne mogą być używane w przypadku wszystkich rodzajów powierzchni, choć przez ekspertów są szczególnie polecane do spoinowania akrylowych wanien, brodzików czy też elementów metalowych.
Popularny sposób klasyfikowania silikonów
Inne rozróżnienie silikonów opiera się na miejscu ich zastosowania czy też przeznaczeniu. Na tej podstawie wyróżniamy silikon sanitarny, który najlepiej sprawdzi się do uszczelniania łazienki. Na rynku dostępne są też specjalne, wodoodporne silikony, które są nieszkodliwe dla zwierząt i mogą być wykorzystywane do klejenia akwariów oraz silikony szklarskie, które charakteryzują się świetną przyczepnością do szkła i ceramiki. Z kolei silikony kominkowe przeznaczone są do wypełniania pęknięć, powstających w przewodach wentylacyjnych.
Polecamy produkty z naszego asortymentu:
Jak właściwie przeprowadzić uszczelnianie?
Najważniejsze jest dokładne oczyszczenie powierzchni z kurzu, tłuszczu, pyłu czy rdzy. Świetnie sprawdzi się tutaj ściereczka namoczona rozpuszczalnikiem czy benzyną ekstrakcyjną. Natomiast brzegi szczeliny można zabezpieczyć taśmą malarską, aby nie uległy zabrudzeniu.
Zawsze warto ściśle stosować się do poleceń i instrukcji, zamieszczonych na opakowaniu produktu przez producentów – w ten sposób odpowiednio zastosujemy dany silikon. Uniwersalną radą jest jednak to, że za każdym razem należy nanosić silikon, wyciskając go wzdłuż szczeliny jednym pociągnięciem, równomiernie i umieszczając w niej lekki nadmiar produktu. Później wystarczy tylko wygładzić go szpachelką lub innym narzędziem namoczonym w widzie z mydłem, a następnie poczekać, aż wyschnie.