ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Przydomowe zbiorniki z wodą do podlewania - program Moja Woda 0
Przydomowe zbiorniki z wodą do podlewania - program Moja Woda

Opracowany przez Resort Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program Moja Woda, został opracowany z myślą o zwiększenie retencji wody, głównie na terenie prywatnych posesji. Ideą jaka przyświecała inicjatorom tego programu, jest ekologia. Według opinii naukowców niekorzystne zmiany w klimacie skutkują deficytem wody na ziemi i sytuacja ta nie ulegnie poprawie przez najbliższe kilka lat. W kluczowych założeniach programu Moja Woda znajduje się propozycja optymalnego wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej. Zasadniczym celem programu Moja Woda jest dofinansowanie budowy instalacji, znajdujących się w przydomowych ogródkach, dzięki którym można w większym stopniu retencjonować, a także wyłapywać i odpowiednio wykorzystywać wodę, pochodzącą, m.in. z opadów atmosferycznych (tak zwaną deszczówkę lub roztopy). Według pomysłodawców programu Moja Woda deszczówka zamiast trafiać bezpośrednio do kanalizacji i rowów odwadniających, może być używana, na przykład do nawadniania przydomowych ogródków i posesji. Pomysł Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej nie jest rozwiązaniem innowacyjnym. W wielu zagranicznych programach rządowych ekologia i dbałość o środowisko naturalne stały się priorytetem.

Opłacalne dofinansowanie z programu Moja Woda. Przydomowe zbiorniki z wodą do podlewania

Dofinansowanie z Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej ma zachęcać do działania w związku z coraz większymi suszami na terenie Polski, które powodują straty nie tylko u osób prowadzących gospodarstwa rolne, ale również wśród właścicieli domów z ogrodami, działek rekreacyjnych itp. Ministerstwo na wdrożenie programu przeznaczyło aż 100 mln złotych z państwowego budżetu. Środki te mają być rozdysponowane na beneficjentów, którzy zadeklarują chęć wzięcia udziału w programie Moja Woda. Nabór wniosków do tego programu rozpoczął się w pierwszych dnia lipca 2020 roku. O dofinansowanie można się starać w miejscu swojego zamieszkania. Zdaniem pomysłodawców i przedstawicieli rządu, optymalnym rozwiązaniem w trakcie panującej w kraju suszy, jest powstanie jak największej ilości małych, przydomowych zbiorników wodnych. Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z programu Moja Woda, może liczyć na dofinansowanie w kwocie do 5 tys. zł. Te środki finansowe są przeznaczone wyłącznie na budowę przydomowych instalacji, zatrzymujących wody opadowe lub roztopowe. W ramach trwającego od początków wakacji programu Moja Woda możliwe będzie sfinansowanie budowy aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Według prognoz rządowych i Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej inwestycje te pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody rocznie na prywatnych posesjach. Dzięki temu odciążone zostaną kanalizacje i kanały odpływowe, które z powodu przepełnienia, spowodowanego intensywnymi opadami deszczu, zwiększały ryzyko podtopień.


Zasady przyznawania dotacji na przydomowe mikroinstalacje wodne


Pojawiająca się w programach rządowych większa dbałość o środowisko naturalne i ekologia, to również główne założenia działań Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej na lata 2020 – 2024. Według prognoz beneficjentem w programie Moja Woda można zostać do 30 czerwca 2024 roku. Po tej dacie wstrzymane zostanie podpisywanie umów na dotacje rządowe. Z kolei wydatkowanie środków, przeznaczonych na ten cel, przewidziano aż do 31 grudnia 2024 roku. Oznacza to, że z dofinansowania można skorzystać przez 4 lata, co jest bardzo korzystne i opłacalne dla właścicieli przydomowych posesji. W myśl założeń programowych każdy właściciel domu jednorodzinnego może liczyć na 80% zwrot kosztów budowy zbiorników wodnych, z zastrzeżeniem, że środki finansowe, poniesione na ten cel, muszą być wydatkowane nie wcześniej niż po 1 czerwca 2020 roku. Na polecenie Ministerstwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże odpowiednie wsparcie finansowe do szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu potencjalni beneficjenci będą mogli ubiegać się o dofinansowania w zamieszkiwanych przez siebie województwach. Fundusze będą prowadziły cykliczny nabór wniosków, już od początku lipca 2020 roku.


Jakie koszty kwalifikowane są objęte dofinansowaniem z programu Moja Woda?


Głównym celem programu Moja Woda jest rozwój zielonej infrastruktury, ekologia i przeciwdziałanie skutkom długotrwale panującej suszy. Dlatego też właściciele przydomowych posesji powinni wiedzieć, jakie koszty kwalifikowane obligują ich do otrzymania dofinansowania. Według założeń Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej dotację można otrzymać, gdy przeznaczy się pochodzące z niej środki finansowe na zakup takich elementów jak:
• Przewody, służące do odprowadzania wody opadowej, zebranej z rynien,
• wpusty do zbiorników nadziemnych,
• wpusty do zbiorników podziemnych,
• instalacja rozsączająca,
• wpusty do zbiorników typu otwartego lub zamkniętego,
• wpusty do zbiorników szczelnych bądź też infiltracyjnych,
zbiornik retencyjny naziemny lub podziemny,
• elementy do nawadniania bądź też innego wykorzystania wody opadowej i roztopowej,
• zbiorniki retencyjne typu otwartego lub zamkniętego,
• zbiorniki retencyjne szczelne i infiltracyjne.

Dofinansowania obejmują także zwrot kosztów za montaż, budowę i uruchomienie przydomowej mikroinstalacji wodnej.

Dotacje przyznawane w ramach programu Moja Woda są sposobem na efektywne wykorzystanie wód roztopowych i deszczówki. Dzięki przydomowym mikroinstalacjom wodnym można walczyć ze skutkami suszy i ograniczyć ilość podtopień, występującą w czasie deszczów nawałowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium