ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Stopy wibracyjne (ubijarki, skoczki) i zagęszczarki do gruntu – co warto o nich wiedzieć? 0
Stopy wibracyjne (ubijarki, skoczki) i zagęszczarki do gruntu – co warto o nich wiedzieć?

Odpowiednie przygotowanie gruntu na różnego rodzaju placach budowy jest jednym z ważniejszych zadań do wykonania. Jego ubicie gwarantuje bowiem stabilność, czyli wytrzymałość, trwałość oraz bezpieczeństwo budowanych i stawianych elementów. Niezależnie więc od tego, czy przygotowujemy grunt pod podłogę parteru w domu prywatnym lub innych nieruchomościach, czy też szykujemy podbudowę pod nawierzchnię z kostki – w każdym przypadku będziemy musieli ubić grunt. Do tego służy ciężki sprzęt do zagęszczania, taki jak stopy wibracyjne (zwane również ubijakami i skoczkami) oraz zagęszczarki płytowe. Co warto o nich wiedzieć? Na który z nich dobrze jest się zdecydować, gdy szukamy sprzętu do wykonania konkretnego zadania?

Stopy wibracyjne i zagęszczarki do gruntu – idealne na mniejszych budowach

Jako duże i ciężkie urządzenia spalinowe, stopy wibracyjne (określane też jako ubijarki czy skoczki) oraz zagęszczarki do gruntu mają odpowiednią moc do tego, aby ze znaczną siłą przygotować, czyli ubić piach, żwir oraz inne kruszywa. Rodzina sprzętów, które wykorzystywane są w drogownictwie czy wykonywaniu ciężkich prac budowlanych jest naprawdę ogromna, a omawiane urządzenia należą do najmniejszych i najtańszych.

Dlatego właśnie z powodzeniem mogą być wykorzystywane przy mniej zaawansowanych, ale równie wymagających działaniach. Stopy wibracyjne i zagęszczarki do gruntu już od jakiegoś czasu skracają czas pracy, z powodzeniem zastępując siłę ludzkich rąk.

Skoczki i ubijarki do ziemi, czyli stopy wibracyjne – najważniejsze informacje

Warto wiedzieć, ze stopy wibracyjne wykorzystywane są przede wszystkim do ubijania piachu i pospółki, a nawet gliny, zmniejszając grubość warstwy podłoża nawet o 20-50 cm. Potrafią z dużą siłą i precyzją uderzać w grunt, dzięki czemu jego ubicie jest łatwe i stosunkowo szybkie. Ubijarki i skoczki świetnie sprawdzą się zatem do przygotowania stabilnego podłoża na placach budowy pod podłogę na gruncie. Wtedy należy jedynie uważać, aby nie uszkodziły wcześniej ułożonych rur kanalizacyjnych.

Niewielkich rozmiarów płyta stopy wibracyjnej odpowiednia będzie natomiast do przygotowania podłoża w wąskich miejscach, takich jak wykopy fundamentowe. Warto również wiedzieć, że stopy wibracyjne najczęściej wykorzystywane są przy budowie domów jednorodzinnych. Do wykonywania tego rodzaju prac wystarczające będą urządzenia o wadze 60-80 kg i częstotliwości uderzeń wynoszącej 600-700 na minutę, mają wtedy siłę około 12-14 kN.

Jedną z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, gdy będziemy mieli już własną lub wypożyczoną stopę wibracyjną jest to, że musi być ona przewożona na miejsce użycia w pozycji pionowej. Gdy nie jest to możliwe, możemy ją ewentualnie położyć, jednak w taki sposób, aby gaźnik był u góry, a nie pod spodem.

Zagęszczarki płytowe do gruntu – charakterystyka i zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje, zagęszczarki płytowe jednokierunkowe umożliwiają zagęszczenie kruszywa, ponieważ wytwarzają bardzo silne wibracje, które doprowadzają podłoże do drżenia. Wykorzystywane są przy wykonywaniu różnego rodzaju prac, wśród których najczęściej można wymienić utwardzanie podbudowy pod płyty chodnikowe lub nawierzchnię z kostki brukowej.

Zagęszczarki płytowe można wykorzystywać również do ubijania podsypki pod podłogę na gruncie, jednak przy realizacji tego typu zadania niezastąpione okażą się stopy wibracyjne, które będą bardziej efektywne i nie zagrożą stabilności ścian fundamentowych. Z pewnością przydatne okażą się natomiast do ubicia podsypki termoizolacyjnej z keramzytu lub też żwirowej obsypki rur drenażowych.

Dobrze wiedzieć, że do wykonania wyżej wymienionych prac nie będzie potrzebne supermocne i bardzo ciężkie urządzenie. Odpowiednia zagęszczarka w tym przypadku powinna ważyć około 60-100 kg i mieć siłę 13 kN. Warto także pamiętać o tym, że im większa będzie jej płyta, tym trudniej będzie nią manewrować i dotrzeć w różne miejsca. Komfortową pracę zapewni nam natomiast model z uchwytem antywibracyjnym oraz kółkami, które zdecydowanie ułatwią transport.

Polecamy produkty z naszej oferty:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium