ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Hydranty wewnętrzne jako urządzenia gaśnicze w budynku? 0
Hydranty wewnętrzne jako urządzenia gaśnicze w budynku?

Odpowiednio zaplanowana i zainstalowana ochrona przeciwpożarowa należy do najskuteczniejszych środków zapobiegania i zwalczania pożarów, niezależnie od ich przyczyny. Warto pamiętać o tym, że obecność elementów ochrony w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hydrant wewnętrzny, jest ściśle regulowana przez prawo, a za ich brak przewidziane są konkretne konsekwencje. Zatem dla bezpieczeństwa ludzi, budynków oraz wszystkich przedmiotów znajdujących się w nich, szczególnie wartościowych, warto zdecydować się na wysokiej jakości szafki hydrantowe. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu? Jakie wymagania musi spełniać hydrant przeciwpożarowy wewnętrzny i gdzie powinien być umieszczony zgodnie z przepisami prawnymi?

Co to jest hydrant wewnętrzny i jakie są jego rodzaje?

Na samym początku warto wiedzieć, że hydrant przeciwpożarowy wewnętrzny jest urządzeniem, który wykorzystujemy do zwalczania pożaru. Składa się przede wszystkim z zaworu odcinającego (może on być ręczny lub automatyczny), węża (płaskoskładany lub też półsztywny), a także prądownicy. Może być to hydrant natynkowy lub wnękowy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.) hydrant wewnętrzny jest obowiązkowym urządzeniem przeciwpożarowym, w który powinien być wyposażony każdy obiekt użyteczności publicznej. W związku z tym przeciwpożarowa instalacja wodociągowa powinna być wykonana zgodnie z projektem uzgodnionym z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Zatem hydrant przeciwpożarowy wewnętrzny jest urządzeniem umieszczonym na sieci wodociągowej wewnętrznej, który służy do poboru wody w celu gaszenia pożarów. Wyróżniamy hydrant wewnętrzny DN25 stosowany w budynkach użyteczności publicznej (np. sklepy, banki, szkoły) oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego (np. hotele i internaty). Ponadto dostępne są szafki hydrantowe DN52, które stosuje się w budynkach produkcyjnych oraz magazynowych, a także szafki hydrantowe DN33, które wykorzystuje się w garażach. Warto więc dokładnie sprawdzić, jaki hydrant wewnętrzny będzie nam potrzebny.

Gdzie powinien być umieszczony hydrant z wężami?

Warto również wiedzieć, gdzie zgodnie z przepisami prawnymi oraz przyjętymi normami powinien znaleźć się hydrant z wężami. Umieszcza się go więc przy drogach komunikacji ogólnej, a w szczególności przy wejściach do budynku, w przejściach i na korytarzach, przy wyjściach na przestrzeń otwartą, a także przy wyjściach ewakuacyjnych. Warto pamiętać, że hydrant przeciwpożarowy wewnętrzny musi znajdować się na każdej kondygnacji w budynku, a łączny zasięg wszystkich sztuk powinien obejmować całą powierzchnię budynku, oczywiście z uwzględnieniem długości węża i zasięgu efektywnego rzutu wody (3 lub 10 metrów). Hydrant z wężami powinien być również umieszczony w takim miejscu, aby zapewniać dostateczną przestrzeń niezbędną do ich rozwinięcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium