ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Piła stołowa czy ukośnica? 0
Piła stołowa czy ukośnica?

Drewno jest chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym, z którego możemy wykonywać różnego rodzaju konstrukcje od tych najmniejszych, jak kosz czy półka, przez meble, takie jak regał czy stół, aż po całkiem duże projekty budynków gospodarczych. Wiele osób lubi także majsterkować, wykorzystując do tego właśnie drewno. Jeśli chcemy je prawidłowo obrobić, z pewnością przyda nam się urządzenie do cięcia elementów drewnianych. Służy do tego zarówno pilarka stołowa, jak i ukośnica – na pierwszy rzut oka może się nam wydawać, że jest to to samo urządzenie, są jednak między nimi istotne różnice. Czym charakteryzuje się więc każdy z tych narzędzi? Dlaczego pilarka stołowa do drewna cieszy się tak dużą popularnością? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Piła czy pilarka stołowa do drewna – różnice i charakterystyka

Na samym początku warto ustalić, że piła i pilarka stołowa to nie to samo. Piła jest samodzielnym narzędziem lub też częścią innego urządzenia, ma formę ząbkowanego ostrza i służy do przecinania różnego rodzaju materiałów. Natomiast pilarka stołowa do drewna jest całym urządzeniem z blatem oraz przymocowaną piłą. Potocznie jednak oba określenia używane są ze sobą zamiennie, tak więc możemy też spotkać się z terminem piła stołowa do drewna.

Pilarka do drewna – najważniejsze informacje

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, pilarka stołowa wykorzystywana jest głównie do cięcia elementów drewnianych oraz materiałów drewnopochodnych. Co ważne, jest stosunkowo łatwa i szybka w użyciu, dzięki czemu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych zakładach pracy, ale i w przydomowych warsztatach. Piła stołowa do drewna posiada tarczę tnącą, która wiruje w płaszczyźnie pionowej, tnąc podłożony materiał. Jeśli wybierzemy urządzenie o wysokiej mocy silnika oraz zmienimy tarczę zgodnie z przeznaczeniem, pilarka do drewna może również posłużyć nam do cięcia tworzyw sztucznych oraz metalu.

Ukośnica – charakterystyka i zastosowanie

Choć sama nazwa może na to nie wskazywać, ukośnica służy do przecinania elementów drewnianych i materiałów drewnopochodnych, podobnie jak pilarka do drewna. Do jej największych zalet zalicza się możliwość przecinania części pod dowolnym kątem (pilarka stołowa robi to wyłącznie w pionie). Wybierając ukośnicę również będziemy mieli możliwość korzystania z tarczy o mniejszej lub większej ilości zębów, dzięki czemu będziemy mogli ciąć nie tylko drewno, ale w razie potrzeby także inne materiały.

Co będzie lepsze – ukośnica czy piła stołowa do drewna?

Opierając się na powyższych argumentach, każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Dlatego jeśli na tego rodzaju inwestycję mamy ograniczony budżet, a tak naprawdę dopiero zaczynamy przygodę z majsterkowaniem, lepszym wyborem może okazać się dla nas pilarka stołowa do drewna – jest ona tańsza i mniej skomplikowana w obsłudze. Jeśli jednak mamy już doświadczenie w cięciu drewna za pomocą profesjonalnych sprzętów i szukamy zaawansowanego modelu, równie dobrze możemy zdecydować się na ukośnicę.

Polecamy też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium