ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Agregat prądotwórczy – jak wybrać najlepszy generator prądu? 0
Agregat prądotwórczy – jak wybrać najlepszy generator prądu?https://www.artbud.pl/pl/c/Agregaty-pradotworcze/846

Agregat prądotwórczy nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością – uniezależniając dostęp do energii elektrycznej od sieci zewnętrznej, pozwala nam na wykonanie wielu czynności i wykorzystywanie sprzętów zasilanych prądem na ogródkach działkowych, kempingach czy przydomowych garażach. Jest to nie tylko duże ułatwienie, ale w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej czy w czasie awarii zbawienna funkcjonalność. Jak zatem znaleźć dla siebie najlepszy generator prądu?

Dopasowanie mocy agregatu do indywidualnych potrzeb

Na samym początku warto wiedzieć, że agregat prądotwórczy pozwala na generowanie prądu, wykorzystując do tego prądnicy i silnika spalinowego. Najważniejsze będzie dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb, w czym z pewnością pomoże nam sprecyzowanie jego przeznaczenia. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio dobrać moc generatora prądu, który najlepiej będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Małe agregaty prądotwórcze wspaniale sprawdzają się w tak zwanych warunkach polowych, czyli do wszelkiego rodzaju zastosowań na działkach i biwakach – ich niewielka moc spokojnie zaspokoi nasze potrzeby.

Jeśli jednak chcemy wykorzystywać tego rodzaju urządzenie do zasilania całego domu, przykładowo w czasie awarii sieci, placu budowy czy imprezy masowej, powinniśmy zdecydować się na duże generatory prądu. Dobrze więc pamiętać o tym, że na moc agregatu w dużej mierze wpływa jego wielkość.

Silnik w agregacie prądotwórczym – najważniejsze informacje

Jak zostało to wcześniej wspomniane, generator prądu składa się z prądnicy i silnika. Pierwszy element odpowiada za wytwarzanie prądu elektrycznego, drugi natomiast ma za zadanie generowanie właściwej ilości energii, aby zasilić prądnicę. Agregaty mają różnego rodzaju silniki, których charakterystyka uwarunkowana jest przede wszystkim wielkością urządzenia.

Generatory mogą więc mieć silniki dwusuwowe lub czterosuwowe, zasilane zarówno paliwem benzynowym, jak i olejem napędowym diesla. Najtańsze są urządzenia o silniku dwusuwowym i zasilane mieszanką benzyny z olejem we właściwych proporcjach. Są jednak dosyć głośne, ponadto przeważnie nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez użytkowników.

Dlatego najczęściej wybierane są agregaty prądotwórcze wyposażone w spalinowy silnik czterosuwowy. Są efektywne, mają wysoką kulturę pracy i sprawdzają się w niemal wszystkich warunkach. Będą sprawnie dostarczały prądu, w razie potrzeby nawet przez wiele godzin.

Warto także wspomnieć o tym, że do wyboru są również agregaty produkujące energię elektryczną w układzie jednofazowym, które najczęściej wykorzystywane są do zastosowań domowych, na rynku możemy jednak znaleźć także prądnice trójfazowe.

Agregaty prądotwórcze – co jeszcze warto wiedzieć?

Generatory prądu wykorzystujące silniki spalinowe generują opary, będące efektem ubocznym procesu spalania paliwa. Są one szkodliwe dla zdrowia, dlatego niezbędne będzie zagwarantowanie odpowiednich warunków pracy agregatu. Mowa przede wszystkim o dobrej cyrkulacji powietrza lub ujścia spalin, jeśli ma być on wykorzystywany we wnętrzach.

Dobrze mieć również na uwadze to, że silnik generatora prądu wytwarza duże ilości ciepła, dlatego dla jego właściwej i przede wszystkim bezpiecznej pracy przez dłuższy czas potrzebuje on właściwego chłodzenia.

Bardzo ważnym elementem agregatów prądotwórczych są uzwojenia – najbardziej optymalnym, wytrzymałym i funkcjonalnym materiałem do ich wykonania będzie miedź, stąd też lepiej jest unikać te wyprodukowane z aluminium.

Ponadto warto pamiętać o tym, że w przypadku konieczności zasilania urządzeń elektrycznych, generator prądu powinien mieć dodatkową funkcję polegającą na elektronicznym stabilizowaniu napięcia. Określa się ją jako regulację obrotów AVR.

Wykorzystując powyższe informacje z pewnością znajdą Państwo dla siebie odpowiedni agregat prądotwórczy. W przypadku pytań czy wątpliwości mogą Państwo również skorzystać z profesjonalnej pomocy naszych doświadczonych ekspertów. 

Polecamy też:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium