ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Przecinarka do płytek i glazury – co wybrać? 0
Przecinarka do płytek i glazury – co wybrać?

Położenie płytek na podłodze lub na ścianie wymaga zarówno fachowej wiedzy dotyczącej całego procesu, umiejętności precyzyjnego układania kolejnych płytek w odpowiednich miejscach, na odpowiednim poziomie oraz mniej lub bardziej profesjonalnych narzędzi pomocnych w tym procesie.

Główny problem, który pojawia się przy kładzeniu płytek i glazury, to konieczność precyzyjnego docięcia płytek, tak aby były one dopasowane do wymiarów pomieszczenia, w którym są kładzione. Każdy, kto choć raz przecinał płytki wie, że zadanie to nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Do przecinania płytek i glazury w dzisiejszych czasach możemy już wykorzystać wiele różnych przecinarek. W sklepach z przecinarkami czasami można ich znaleźć nawet całą alejkę. Jak więc wybrać przecinarkę do płytek i glazury, która będzie najodpowiedniejsza dla nas?

 

Przecinarka do płytek i glazury – co wybrać, na co zwracać uwagę

 

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie do czego i jak często będziemy używali przecinarki. Czy potrzebujemy przecinarki, bo chcemy ułożyć sobie płytki we własnym domu, a później móc ją ewentualnie pożyczyć znajomym, czy chcemy profesjonalnie zajmować się układaniem płytek. Na tej podstawie możemy ocenić jak bardzo profesjonalnego sprzętu potrzebujemy i jak bardzo wytrzymałego.

 

Przecinarki do płytek i glazury dzielimy na:

  • przecinarki ręczne,
  • przecinarki elektryczne: z ruchomą tarczą lub ze stałą tarczą.

 

Przecinarki ręczne wyposażone są w koło tnące, które służy nam do nacięcia płytek. Koło to połączone jest z rączką, dzięki której przesuwamy kołem po umieszczonej na przecinarce płytce i w ten sposób tniemy płytkę. Przecinarki tego typu są zdecydowanie tańsze od przecinarek elektrycznych, niemniej jednak wymagają większego nakładu pracy z naszej strony.

Wybierając tego typu przecinarkę mamy jednak tę korzyść, że nie potrzebujemy przy jej użyciu korzystać z prądu, nie generują też one tyle pyłu co przecinarki elektryczne. Są one jednocześnie dużo lżejsze od przecinarek elektrycznych, łatwiej ją w związku z tym przemieszczać.

 

Przecinarki elektryczne pozwalają na cięcie dużo większych płytek oraz ułatwiają cały proces. W przecinarkach ze stałą tarczą, podobnie jak w przecinarkach ręcznych, chcąc wyciąć płytkę pod innym kątem, musimy obrócić tę płytkę dostosowując ją do kierunku działania tarczy. W przecinarkach z ruchomą tarczą, płytka którą przecinamy unieruchomiona jest na maszynie, a możemy natomiast obracać ostrze przecinarki i dociąć płytkę pod odpowiednim kątem.

 

Odpowiadając sobie na pytanie: przecinarka do płytek i glazury – co wybrać, warto zwracać uwagę na kilka cech istotnych przy wyborze, takich jak:

  • maksymalna długość cięcia (np. 800, 1200 mm),
  • maksymalna szerokość cięcia (np. 170, mm),
  • maksymalna grubość cięcia (np. 14, 16, 25, 110 mm),
  • kąt cięcia (np. do 45 stopni),
  • średnica rączki,
  • wymiary ostrza,
  • rodzaj tarczy (np. diamentowa – bardzo wytrzymała),
  • waga (7, 11, 50 kg). Generalnie – im lżejsza ręczna przecinarka, tym łatwiej będzie nam ją obsługiwać. W przypadku przecinarek elektrycznych waga nie ma aż tak dużego znaczenia, choć warto ją brać pod uwagę gdy będziemy chcieli taką przecinarkę przenosić.

 

Przy przecinarkach elektrycznych istotnymi parametrami są też:

  • moc silnika (1100, 1800, 9000 W),
  • prędkość obrotowa (3000, 3400, 4500 rpm),
  • klasa ochrony (IP 54, IP 55),
  • pompa wody (tak, nie),
  • pojemność zbiornika wody,
  • obecność wyłącznika bezpieczeństwa,
  • wielkość natężenia dźwięku,

 

Im większa moc i szybkość działania przecinarki, tym też jest ona droższa. Choć szybkość działania i moc przecinarki są ważne, często jednak nie potrzebujemy najmocniejszej na rynku przecinarki do glazury.

Wybierając przecinarkę elektryczną, czasami lepiej jest kupić przecinarkę odrobinę słabszą energetycznie, ale bardziej dopasowaną do naszych potrzeb (mniejszą, lżejszą, etc.).

 

Zawsze warto wybierać przecinarki do glazury sprawdzonych marek, które cieszą się zaufaniem zarówno profesjonalistów jak i amatorów.

 

W przypadku wątpliwości dotyczących tego jaką wybrać przecinarkę można się też zwrócić z prośbą o pomoc do pracownika sklepu przedstawiając mu swoje konkretne potrzeby.

 

Przecinarki warte polecenia:


Przecinarka do glazury Rubi DU-200-EVO

Przecinarka do płytek SGB 80, 100, 125 lub 150 - ASTAR 2.0 lub 2.2 kW (zł/szt)

Przecinarka do płytek SW 60, 80, 100, 125 lub 150 - ASTAR 2.0 -2.2 kW (1 szt)

Przecinarka stołowa do glazury KD549 1800W Kraft&Dele

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium