ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Podstawowe rodzaje rusztowań 0
Podstawowe rodzaje rusztowań

Rusztowania to konstrukcje, których głównym zadaniem jest ułatwienie, a czasami wręcz – umożliwienie - pracy na wysokościach, na które trudno byłoby się inaczej dostać (lub wręcz – byłoby to niemożliwe). Rusztowania wykorzystywane są (przez malarzy, tynkarzy, dekarzy) przy stawianiu nowych budynków i remontowaniu obiektów już postawionych.

 

Każda firma budowlana powinna mieć na swoim wyposażeniu rusztowania by móc w pełni niezależnie i sprawnie funkcjonować. Przed zakupem rusztowania warto jednak zastanowić się nad tym jakie rusztowanie najbardziej się nam przyda, jakie będzie najbardziej funkcjonalne ze względu na naszą działalność, specyfikę miejsc, w których przychodzi nam pracować na wysokościach.

 

Istnieje wiele różnych rodzajów rusztowań, w które można zaopatrzyć swoją ekipę, firmę (ramowe, modułowe, kozłowe, stojakowe, jezdne, wspornikowe, systemowe, specjalne). Dokonując podziału rusztowań można brać pod uwagę materiały, z których są wykonane, ich ruchomość, przytwierdzenie do budynku, czy ich konstrukcję.

 

Podstawowe rodzaje rusztowań ze względu na materiały zastosowane do produkcji rusztowań to rusztowania aluminiowe, stalowe i drewniane.

 

Podstawowe rodzaje rusztowań ze względu na możliwość przemieszczania rusztowań to rusztowania nieruchome (wymagające demontażu rusztowania do jego przemieszczenia) i ruchome, czyli jezdne/przejezdne (nieprzymocowane do podłoża, przymocowane do kółek, które pozwalają na przemieszczanie rusztowania bez jego demontażu).

 

Podstawowe rodzaje rusztowań ze względu na sposób przytwierdzenia rusztowań do budynku to rusztowania  elewacyjne (przymocowane do elementów konstrukcyjnych budynku) i samonośne (zaprojektowane w taki sposób, że ich masa i konstrukcja pozwala na postawienie ich w dowolnym miejscu bez przytwierdzania do budynku).

 

Podstawowe rodzaje rusztowań ze względu na konstrukcję rusztowania to rusztowania: ramowe i modułowe. Rusztowania modułowe składają się z wielu elementów, które łączone są w spójną konstrukcję w miejscu, w którym będą wykorzystywane. Rusztowania ramowe natomiast składają się z płaskich, montowanych poprzecznie ram, które stanowią szkielet konstrukcji.

 

Wśród tych najbardziej popularnych rodzajów rusztowań są:

  • rusztowania Warszawskie, czyli kolumnowe rusztowania łączone czopowo. Są one bardzo łatwe w montażu, zbudowane ze stalowych rur. Rusztowania Warszawskie mogą być przejezdne lub stacjonarne. Ich dozwolona wysokość różni się w zależności od tego czy są zakotwiczone do budynku czy nie,
  • jezdne wykonane z aluminium, które są lekkie i dobrze sprawdzają się gdy konieczna jest możliwość szybkiego przemieszczania,
  • stojakowe, które usztywnione są leżnikami i podłużnikami i bardzo dobrze nadają się do utrzymywania na nich dużych ciężarów,
  • wspornikowe, elewacyjne, które jest bardzo stabilnym rusztowaniem dzięki temu, że jest zakotwiczone do elewacji.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium