ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Szklarnie ogrodowe 0
Szklarnie ogrodowe

Szklarnie ogrodowe to konstrukcje, które już wiele lat temu wpisały się w krajobraz posesji przy domach jednorodzinnych oraz ogródków działkowych. I choć mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnej dostępności produktów spożywczych własna hodowla roślin pójdzie „w odstawkę”, to tak się jednak nie stało. Co więcej, szklarnie ogrodowe zaczęły wręcz przeżywać swój mały renesans. I bardzo nas to cieszy, gdyż niewielu zdaje sobie sprawę, że posiadanie szklarni ogrodowej niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka….

Co właściwie daje szklarnia?

Głównym przeznaczeniem szklarni ogrodowych jest hodowla roślin: warzyw, owoców czy kwiatów. Wewnątrz szklarni tworzy się specyficzny mikroklimat - warunki idealne dla wzrostu i wegetacji roślin. Odpowiednia temperatura oraz ilość światła słonecznego. Dzięki szklarni rośliny zabezpieczone są przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych: zimna, ostrego deszczu, gradu, silnego wiatru. Szklarnia stanowi także osłonę przez szkodliwą aktywnością ptaków i niektórych owadów, w dużym stopniu ogranicza też ryzyko chorób roślin spowodowanych przez drobnoustroje. Dzięki szklarni można także znacznie przedłużyć okres wegetacji – uprawa możliwa jest właściwie od chwili, w której puszczą pierwsze przymrozki (czyli zazwyczaj wczesną wiosną) i trwać może do początku zimy, gdy temperatury ponownie zaczną spadać. A zatem daje to, w zależności od pogody, od 8 do 10 miesięcy w roku, w których można cieszyć się hodowlą i czerpać korzyści z jej rezultatów.

Zdrowie przede wszystkim

W ostatnich latach można było zauważyć modę na „zdrowy styl życia”. Coraz więcej ludzi zainteresowało się świadomym odżywieniem oraz stosowaniem produktów pochodzenie organicznego. Ten „eko trend” na produkty wytworzone w sposób naturalny, bez użycia szkodliwej chemii.
Szklarnie ogrodowe doskonale wpisują się w modę bycia „eko” i autentycznie pomagają w prowadzeniu zdrowego stylu życia. Hodowla własnych warzyw i owoców niesie ze sobą liczne korzyści.

Z własnego ogródka smakuj najlepiej

Kto choć raz spróbował warzyw lub owoców z ogródka ten wie, że różnią się one smakiem od produktów kupionych w hipermarkecie. Ich smak często jest bardziej intensywny, bardziej autentyczny, świeży… Sadząc w szklarni własne rośliny masz pełną kontrolę nad całym procesem ich wzrostu. To tak naprawdę jedyna gwarancja tego, że warzywa i owoce powstały w pełni ekologiczny sposób, bez dodatków chemicznych nawozów, oprysków czy innych powszechnie stosowanych substancji.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Uprawa roślin w szklarni ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne. Jest też doskonałym czynnikiem relaksującym. Nierzadko psychologowie polecają właśnie hodowlę roślin jako element terapii redukującej stres, psychiczne zmęczenie i napięcie. Uprawa roślin pozwala oderwać się od zgiełku codziennych spraw i poczuć odprężającą bliskość z naturą. Co więcej, obserwowanie wzrostu roślin i późniejsze zbieranie plonów daje poczucie ogromnej satysfakcji, a to również wpływa pozytywnie na umysł.
Co więcej, szklarnia nie musi być wyłącznie miejscem hodowli warzyw. Niektórzy z instalacji szklarniowych budują prawdziwe oranżerie, w których z powodzeniem uprawiają – nawet egzotyczne – rośliny ozdobne. Przy odrobinie inwencji nietrudno wygospodarować tam miejsce na stolik i siedzisko… Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks z ulubioną książką lub piękniejsze otoczenie, w którym można wypić pyszną kawę z przyjaciółmi?

Szklarnia może być dla każdego

Niestety, nie wszyscy mają możliwość zainstalowania w ogrodzie dużych szklarni pozwalających na uprawy roślin. Nic jednak straconego! Dzisiejsza oferta producentów jest niezwykle szeroka i łatwo można znaleźć rozwiązania pozwalające na uprawę roślin nawet w małych ogródkach czy nawet… na tarasach lub balkonach!

Coś dla minimalistów

Prawdziwie minimalistycznym rozwiązaniem są inspekty, zwane także „mini szklarniami”. Mają one wygląd małej skrzynki, której ścianki stworzone są z półprzezroczystego tworzywa przepuszczającego światło (jakościowe inspekty najczęściej posiadają ścianki z poliwęglanu). Można je z powodzeniem zmieścić na każdym ogrodzie lub nawet na balkonie! W końcu rośliny posadzić można w doniczkach. Kluczowy jest tylko dostęp do światła. Taka odrobina inwencji pozwala na rozpoczęcie małej przygody z hodowlą nawet mieszkańcom bloków.

Tunele ogrodowe

Posiadacze małego kawałka ziemi mogą pójść krok dalej i zastosować tzw. „mini tunele foliowe”. Są one również miniaturką szklarni, dającą jednak więcej przestrzeni niż inspekty. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie optymalnych warunków dla wzrostu i wegetacji roślin – to dobra opcja także dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z hodowlą. Zaletą mini tuneli foliowych jest ich niska cena (najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych) oraz szybki i prosty montaż.

A jeżeli iść a całość…?

Oczywiście, jeżeli tylko przestrzeń na to pozwala to zalecalibyśmy budowę większej szklarni. Taka konstrukcja może zapewnić obfite zbiory przez prawie cały czas. Najpopularniejsze są dwa typu szklarni – szklarnie ogrodowe z poliwęglanu oraz szklane. Pierwszy typ szklarni posiada szereg zalet takich jak wysoka wytrzymałość na czynniki atmosferyczne (w tym ma obciążenie spowodowane śniegiem – takich szklarni nie trzeba demontować na zimę), stosunkowo niewysoką masę i niezwykle prosty montaż. Ich nieco mniej wytrzymałą, ale tańszą (i równie skuteczną) wersją są szklarnie ogrodowe foliowe. Najbardziej klasycznym typem szklarni są oczywiście modele posiadające boki ze szkła, ich minusem jest jednak stosunkowo wysoka cena i nieco większy ciężar. Pozwalają one jednak na przedostawanie się większej ilości światła i wyglądają najbardziej reprezentatywnie. To właśnie szklane szklarnie służą do budowy przepięknych oranżerii.

Jak widać, szklarnia to znany, ale i wspaniały wynalazek pozwalający na uprawę roślin, z której płyną liczne korzyści. Każdy znajdzie coś dla siebie – szeroka oferta dużych i małych, droższych i tanich modeli daje szerokie pole manewru. Wystarczy tylko chcieć!

Polecamy:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium