ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Drewniane domki ogrodowe i letniskowe 0
Drewniane domki ogrodowe i letniskowe

Drewniane domki ogrodowe i letniskowe przeżywają obecnie swój prawdziwy renesans. Z pewnością przyczyniła się do tego epidemia COVID-19, która w dużym stopniu wpłynęła na zmianę stylu życia. Ludzie pozbawieni nieograniczonych możliwości wyjazdów i uziemieni w mieszkaniach na pracy zdalnej zaczęli szukać możliwych alternatyw wypoczynku na świeżym powietrzu i łonie natury. Od 2020 roku zaobserwować można rosnące zainteresowanie kupnem działek rekreacyjnych. Zwłaszcza, że koszty niewielkiej działki i małego domku letniskowego bywają bardzo przystępne.

Domki ogrodowe a letniskowe

Czym różnią się domki ogrodowe od letniskowych – przede wszystkim wielkością. Domki ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku ogrodowego. Tradycyjnie, były to niewielkie konstrukcje (zazwyczaj drewniane), które służyły za miejsce przechowywania dla wszystkich ogrodowych sprzętów. Niemniej jednak, niektóre z nich łatwo zaadoptować można na altany działkowe, w których urządzimy sobie miejsce do podmiejskiego relaksu. Powierzchnia domków ogrodowych wynosi zazwyczaj od 5 do 13 m2. Plusem jest to, że takie konstrukcje nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę.

Domki letniskowe są już nieco bardziej rozbudowanymi konstrukcjami, choć tutaj zróżnicowanie jest spore. Znajdziemy domki o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych oraz domki o powierzchni kilkudziesięciu! Nowoczesne projekty bywają nawet dwupiętrowe i wyposażone w stylowe tarasy, których widok jest wręcz zachętą do spędzania tam czasu. Duży domek letniskowy pozwala na zamieszkanie w nim w ciepłej porze w pełni komfortowych warunkach, z wyposażeniem zbliżonym do normalnych mieszkań i domów.
Co ciekawe, to właśnie te większe powierzchniowo domki cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nie ma co się dziwić – ich powierzchnia potrafi być zbliżona (lub nawet większa) od powierzchni mieszkań, przy czym koszt ich urządzenia jest znacznie niższy. Ludzie, spragnieni przestrzeni, swobody i świeżego powietrza nierzadko decydują się nawet domki ocieplić i przenieść na łono natury. Skoro praca jest zdalna, to po co kisić się w centrum miasta?

Domki ogrodowe – jakie i dla kogo?

Domek ogrodowy to wyposażenie konieczne dla każdego posiadacza własnej działki. Pozwalają one na uporządkowane i bezpieczne przechowywanie wszystkich ogrodowych akcesoriów. Najmniejsze zyskują nawet nazwę „domków narzędziowych”. Współczesne domki ogrodowe to często drewniane konstrukcje, a niektóre posiadają estetyczny i zaskakujący design. Przykładem może być domek ogrodowy Altana, który zachwyca swoim nowoczesnym stylem, a jednocześnie nabyć go można w bardzo przystępnej cenie. Nic więc dziwnego, że takie domki często bywają kupowane na potrzeby ogródków działkowych. Ich wnętrza z łatwością zaadaptować można na niewielką przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową, przy czym koszt ich zakupu i postawienia jest stosunkowo niewielki.
Niektórzy producenci wręcz proponują projekty idealnie nadające się na działki. Jedną z ciekawszych propozycji jest domek ogrodowy Montana wykonany z balików sosnowych. Posiada on wnętrze o powierzchni 12,9 m2 oraz zintegrowany drewniany taras o powierzchni 8m2! Tu aż chce się wypoczywać! Nieco mniejszym, ale też i tańszym modelem jest świerkowy domek ogrodowy z tarasem AGAWA, w którym znajdziemy 10m2 powierzchni do zagospodarowania oraz zintegrowany taras o powierzchni 6,8m2!

Dla kogo domki ogrodowe będą dobrym rozwiązaniem? Jako, iż są to względnie małe konstrukcje i nie zawierają przestrzeni dla infrastruktury sanitarnej, sprawdzą się w przypadku osób, które spędzają na działce rekreacyjnej dzień, a na noc wracają do swoich mieszkań.

Domki letniskowe – od koloru do wyboru

Domki letniskowe pozwalają już na nieco dłuższy pobyt, gdyż możliwe jest urządzenie w nich kuchni oraz łazienki – i to w standardzie identycznym do tego mieszkalnego! Oczywiście, wszystko zależy od projektu, wielkości domku i jego ceny.

Ceny najprostszych, drewnianych domków letniskowych zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem takiego modelu może być domek letniskowy Igor z tarasem. Oferuje on 12m2 powierzchni użytkowej oraz 5m2 tarasu. Niemniej jednak, nie posiada on infrastruktury sanitarnej, więc należałoby ją dodatkowo zorganizować.

Szansę na komfortowy, nawet kilkudniowy pobyt dają już nieco większe domki, w których wystarczy przestrzeni na zorganizowanie niewielkiej łazienki. Co ważne – ich koszt w cale nie jest dużo wyższy! Za kilkanaście tysięcy nabyć możemy na przykład domek letniskowy Helena z zadaszonym tarasem o powierzchni 27 m2. Inteligentny rozkład pomieszczeń znajdziemy w domku letniskowym MAGDA. Tu na powierzchni 25m2 znajdziemy 2 pokoje i łazienkę. Wysoka estetyka wykonania i duże okna nadają mu wyjątkowego uroku.

Domek letniskowy jak mieszkanie

Hitem ostatniego czasu są większe domki letniskowe – ich powierzchnia nierzadko odpowiada przestrzeni małych lub nawet dużych mieszkań! I choć ich cena wynieść może już kilkadziesiąt tysięcy złotych to wciąż jest to nieporównywalnie mniej do ceny standardowych nieruchomości. A takie domki umożliwiają spędzanie czasu w niezwykle komfortowych warunkach, odpowiadających tym domowym.

Osoby, które poszukują domku letniskowego średniej wielkości powinny zwrócić uwagę na model Panorama. Posiada on 32m2 powierzchni użytkowej (w której zmieścimy salon z aneksem kuchennym sypialnię i łazienkę) oraz zadaszony taras. Nieco bardziej wymagających zainteresować może z kolei Drewniany Domek Letniskowy Merkury. Ta piętrowa konstrukcja oferuje przestrzeń 55 m2 oraz 10m2 zadaszonego tarasu! Na parterze ucieszy nas salon z aneksem, kuchnia i łazienka, na piętrze bez problemu zorganizujemy sypialnie dla całej rodziny!

Dom letniskowy czy… całoroczny?

Producenci nie ograniczają się w pomysłach i oferują jeszcze większe domki o niezwykle atrakcyjnych bryłach. Przykładem może być drewniany domek letniskowy Alicja, który oferuje 62m2 powierzchni mieszkalnej i 40m2 tarasu i balkonu! Takie domki letniskowe przypominają miniatury normalnych domów mieszkalnych – z tym, że ciągle w niższej cenie. A jak wspomnimy do tego, że producenci oferują już możliwość ich ocieplenia to… to co się dziwić ich rosnącej popularności?

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium