ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jaki plac zabaw kupić? 0
Jaki plac zabaw kupić?

Place zabaw potrafią dać dzieciom prawdziwą radość i frajdę, a rodzicom chwilę wytchnienia. Potrafią też zaangażować całe rodziny do wspólnej zabawy, co jest niezwykle cenne. Warto pamiętać o tym, że powinny być dopasowane do wieku oraz potrzeb dzieci, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek sprzętu, musimy to określić, a dodatkowo wziąć pod uwagę, gdzie będzie znajdował się taki plac zabaw – czy będzie to własny ogród, osiedle mieszkaniowe, przedszkole, szkolne boisko czy też park miejski. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie zestawy na plac zabaw, z jakiego materiału powinny być one wykonane oraz jak rozmieścić poszczególne zabawki, aby miejsce było bezpieczne i atrakcyjne dla najmłodszych.

Plac zabaw dopasowany do wieku dzieci

Warto pamiętać o tym, że plac zabaw z założenia powinien być dostosowany do potrzeb wiekowych dzieci, szczególnie, jeśli ma znajdować się w przestrzeni osiedla. Oznacza to, że odpowiednio zaprojektowany będzie zawierał sprzęty zarówno dla dwulatków, jak i dziesięciolatków. Jeśli wybierasz ogrodowy plac zabaw dla swojego dziecka, możesz skupić się tylko na elementach dopasowanych do jego wieku.

Maluchy, które chodzą do żłobka, potrzebują przede wszystkim sprzętu, który pomógłby im w ćwiczeniu równowagi ciała, dlatego najlepsze dla nich będą niskie bujaki oraz sprężynowce. Im bardziej kolorowe, tym lepiej. Z kolei starsze dzieci potrzebują wzmacniać wytrzymałość, prędkość i zwinność, więc dla 7 i 10- latków odpowiednie będą drabinki, tory przeszkód, linaria, ruchome mostki oraz ścianki wspinaczkowe. W tym wieku atrakcyjne będą również sprzęty, pozwalające na zabawę grupową.

Niezależnie jednak od jego rodzaju, zawsze powinien to być sprzęt bezpieczny, który będzie spełniał normy zarówno bezpiecznej strefy przylegającej, jak i bezpiecznej strefy upadku. Dobrze więc zdecydować się wyłącznie na renomowanych i sprawdzonych producentów, co zagwarantuje nam, że zakupione produkty zostały zaprojektowane zgodnie ze wszystkimi normami prawnymi.

Plac zabaw na osiedlu mieszkaniowym

Odpowiednio zaprojektowany i skonstruowany plac zabaw na osiedlu mieszkaniowym powinien mieć wydzielone oddzielnie strefy dla dzieci w różnym wieku. Oczywistym jest fakt, że najbliżej wejścia i ławek powinna znajdować się część dla najmłodszych (2-5 r.ż.), składająca się z niskich huśtawek, bujaków i samochodzików, a także małych i płytkich piaskownic. W głębi placu natomiast dobrze jest zaaranżować strefę do zabawy dzieci starszych ze sprzętem odpowiednim dla ich wieku.

Te różne grupy wiekowe rzadko kiedy przebywają w części dla siebie nieprzeznaczonej, dlatego o ile młodsze dziecko będzie zabezpieczone przed znalezieniem się w polu bujającej się huśtawki lub szybko biegających dzieci starszych, bez obaw będzie można je zostawić na osiedlowym placu zabaw – szczególnie, jeśli obok będzie bawiło się starsze rodzeństwo.

Plac zabaw dla dzieci – drewniany czy z metalu?

Obecnie, dzięki impregnacji ciśnieniowej drewna, które nadaje mu wieloletniej odporności na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, place zabaw z niego wykonane są wyjątkowo solidne, trwałe i wytrzymałe. Sprzyja temu także dobór bardziej egzotycznych gatunków oraz warstwowe klejenie elementów.

Aby drewniana konstrukcja sprzętów do zabawy długo zachowała swoją wysoką jakość, najlepiej jest stawiać je na metalowych kotwach, które oddzielą ją od wilgoci znajdującej się w gruncie. Ważna jest również impregnacja powierzchniowa, którą można przeprowadzić malując deski impregnatem raz na 2-3 lata. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że drewniane place zabaw pięknie komponują się z przestrzenią parku lub ogrodu, a do tego są zdecydowanie tańsze.

Natomiast metalowe place zabaw wydają się być bardziej trwałe, jednak aby tak było, muszą być odpowiednio zakonserwowane (cynkowanie ogniowe), a ich stan stale kontrolowany. Warto również wiedzieć, że sprzęty rzadko kiedy wykonywane są z pełnej stali – zdecydowanie częściej są to rurki pozbawione wypełnienia. Konserwacja kolorowych placów zabaw może być jednak problematyczna i bardziej czasochłonna.

Sprzęty na plac zabaw dla dzieci

  • Domki do zabaw: dla maluszków powinny być niewielkie, plastikowe oraz kolorowe. Nie są jeszcze w tym wieku zainteresowane tworzeniem sekretnego świata z przyjaciółmi, potrzebując jedynie miejsca do chwilowego ukrycia. Z kolei dzieci powyżej 6 r.ż. mają już potrzebę odseparowania się, dlatego warto, aby domek do zabawy był już większy, aby pomieścił bujną wyobraźnię dziecka oraz współtowarzyszy.
  • Zjeżdżalnia: powinna być ona dopasowana do wieku dziecka pod względem stopnia nachylenia, długości oraz wysokości w najwyższym punkcie. Jej końcówka powinna być wyprofilowana w taki sposób, aby zabezpieczyć dziecko przed uderzeniem wyprostowanymi nogami o podłoże. Warto również pamiętać, że powinna być wykonana z bezpiecznego i nienagrzewającego się tworzywa sztucznego oraz posiadać zabudowaną barierkę bez ostrych krawędzi.
  • Huśtawki i karuzele: dla najmłodszych dzieci powinny być niższe oraz posiadać siedzisko ze stabilnym oparciem i zabezpieczeniem przed wypadnięciem. Starsze dzieci potrzebują z kolei większego i bardziej wytrzymałego sprzętu, na którym będą mogły się samodzielnie huśtać i kręcić. Dobrym pomysłem dla starszych pociech będzie też karuzela z platformą, na której będą mogły stać i odpychać się od podłoża, podobnie jak na hulajnodze lub też sterować nią za pomogą rąk.

Aby zwiększyć atrakcyjność placu zabaw, możemy go również wyposażyć w drabinki, linaria i ścianki wspinaczkowe, a także tory przeszkód, mostki balansujące oraz huśtawki-równoważnie. Dzieci z pewnością docenią tak zorganizowany plac zabaw.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium