ARTBUD Materiały budowlane
Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak oszczędzać wodę w domu? 0
Jak oszczędzać wodę w domu?

Jest wiele powodów, dla których warto zmniejszyć zużycie wody w swoim domu. Dla niektórych główną motywacją będzie troska o środowisko naturalne, dla innych natomiast chęć obniżenia swoich rachunków. Niezależnie jednak od naszych intencji, jest kilka naprawdę skutecznych sposobów, aby to zrobić. Wystarczy w niewielkim stopniu zmienić swoje dotychczasowe nawyki, a także unowocześnić armaturę oraz przeprowadzić niewielkie prace naprawcze. Wtedy przekonamy się, że oszczędzanie wody jest łatwe i przyjemne, nie wymagające od nas ogromnych poświęceń. Warto zdecydować się na takie działania szczególnie wiosną i latem, kiedy zużycie wody w domu i ogrodzie wzrasta. Zatem jak oszczędzać wodę? O czym warto pamiętać na co dzień?

Dlaczego zużycie wody jest tak duże?

Wykonując codzienne czynności, takie jak mycie rąk, zmywanie naczyń czy podlewanie ogródka, zużywamy średnio 150 litrów wody dziennie. Gdy nie przejmujemy się zbyt intensywnym strumieniem wody, marnujemy ją w dużych, często zatrważających ilościach. Dobrym przykładem będzie tutaj mycie zębów – robiąc to przez 2 minuty przy odkręconej wodzie, tracimy aż 7 litrów.

Rzadko kiedy też zastanawiamy się nad ewentualnymi sposobami na wykorzystanie zużytej już wody, wylewając ją od razu lub po chwili do odpływu. Przykładowo wodą wykorzystaną do płukania warzyw i owoców można podlać kwiatki w domu i ogrodzie lub umyć nią podłogi. Inne sytuacje, które prowadzą do dużego zużycia wody to długie prysznice, kąpiele w wypełnionej po brzegi wannie czy uruchamianie niepełnej pralki i zmywarki. Warto jednak pamiętać o tym, że przykładowo można często myć ręce, nie tracąc przy tym zbyt wielu litrów. Jak to zrobić?

Akcesoria, które pomogą nam oszczędzać wodę

Na samym początku powinniśmy sprawdzić domową armaturę. Przez niewłaściwe lub zepsute zlewy w kuchni i łazience oraz baterie natryskowe lub wannowe tracimy codziennie litry wody. Podstawowym i niezwykle skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie perlatora do baterii, który napowietrzy wodę i tym samym zmniejszy jej strumień. Takie urządzenie może zredukować zużycie wody nawet o 60%! Musi być jedynie regularnie czyszczone za pomocą starej szczoteczki i wody z octem lub też odkamieniacza.

Kolejnym rozwiązaniem są baterie z czujnikiem na podczerwień, który włącza strumień wody tylko wtedy, gdy pod kranem znajdą się dłonie, konewka, itp. Pozwolą one na naprawdę spore oszczędności wody, a przy tym praktycznie w ogóle nie będziemy musieli zmieniać swoich nawyków. Warto rozważyć też baterie umywalkowe z długą głowicą, które można uruchomić zarówno dłonią, jak i przedramieniem, co zdecydowanie jest bardziej higieniczne.

Oszczędzanie wody – rozwiązania dla ogrodu

Ważne jest również oszczędzanie wody w ogrodzie, szczególnie wiosną i latem w okresie suszy. Najbardziej zaawansowanym i efektywnym rozwiązaniem, które nam w tym, pomoże, jest automatyka do nawadniania. Możemy zdecydować się na programator zegarowy lub też sterownik nawadniania, dzięki któremu ustalimy zarówno miejsce, jak i ilość wody i czas, w jakim będzie podlewany ogród. Wśród mniej skomplikowanych rozwiązań znajdziemy pistolety i zraszacze, które w porównaniu do tradycyjnych węży ogrodowych bardziej efektywnie i oszczędniej rozdysponują wodę. Do wyboru mamy również zraszacze powierzchniowe, które zapewnią równomierną ilość nawodnienia na trawniku, skalniku czy w warzywniaku.

Polecane są także zbiorniki na deszczówkę, pozwalające na ogromną oszczędność wody z kranu. Co ważne, deszczówka jest bardziej miękka, ma niskie pH i charakteryzuje się dużą czystością, będzie więc najlepsza dla roślin i kwiatów.

Oszczędzanie wody jest naprawdę proste – wystarczy wyeliminować kilka błędnych zwyczajów z codziennego życia, a także zdecydować się na nowoczesne rozwiązania z zakresu armatury. Inwestycja bardzo szybko nam się zwróci, a ogromną różnicę zobaczymy także w naszych rachunkach. 

Sprawdź też: 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium